Kuusamolaiskirjailija Tommi Kinnunen hämmästelee rakettimaista nousuaan suomalaisten kirjailijoiden eturiviin. Esikoisromaani Neljäntienristeys on ollut tänä vuonna myyntimenestys.
Vuoden on kruunaamassa mahdollinen Finlandia-palkinnon pokkaus marraskuun lopussa.
- Aikamoinen vuosi – aikamoinen pyöritys, Kinnunen huokaa.
- En kyllä ihan ymmärrä tätä ehdokkuutta todeksi, mutta kai minä sen jossakin kohtaa tajuan. On nimittäin käsittämätöntä tulla mainituksi samassa virkkeessä tällaisten konkareitten, pitkään korkeatasoista kirjailijauraa luoneitten ihmisten kanssa.
- Siihen riviin kun repäistään tällainen tavallinen Kinnunen niin eihän se voi muuta kuin hämmentää, Turussa nykyisin asuva Kinnunen äimistelee.
Tommin Kinnunen kertoo kirjoittavansa jatko-osaa Neljäntienristeys –romaaniinsa.
- Seuraava kirja kertoo Neljäntienristeyksessä esiintyvän sokean Helenan tarinaa.
Kuuden ehdolla olevan romaanikirjailijan joukossa on kolme miestä ja kolme naista. Kinnusen lisäksi Finlandia-palkinnon saajiksi ovat ehdolla Heidi Jaatinen, Olli Jalonen, Anni Kytömäki, Sirpa Kähkönen ja Jussi Valtonen.
Finlandia-palkinnon voittajan valitsee professori Anne Brunila 27. marraskuuta.