Ruotsin jalkapallon pääsarjassa komean uran tehnyt suomalainen keskikenttäpelaaja Daniel Sjölund sanoo Expressen-lehdelle (siirryt toiseen palveluun) kärsineensä syömishäiriöstä vuonna 2007. Sjölund kertoo terveysongelmien haitanneen hänen urakehitystään.
Sjölundin syömishäiriö alkoi ahvenanmaalaisen pelatessa Djurgårdenissa.
- Ongelmat alkoivat, kun eräs seuran johtohenkilö neuvoi minua vähentämään hiilihydraatteja, Sjölund sanoo.
- Kuten kaikki huippu-urheilijat, minäkin halusin tulla paremmaksi. Sitä yrittää ottaa aina uusia lisäaskelia kehittyäkseen. Minä tein kokeiluni tätä reittiä.
Aluksi Sjölund sai ruokavaliomuutoksellaan aikaan myönteisiä tuloksia.
- Kehoni tuntui kevyemmältä ja saavutin huippukunnon. Mutta pian kävi selväksi, että kaikki ei mennytkään niin kuin piti, Sjölund muistelee.
- Syömishäiriön kaltainen käyttäytyminen ja liiallinen harjoittelu saivat aikaan sen, etten jaksanut enää. Uusi ruokavalio ja kova huippu-urheilu olivat sellainen yhdistelmää, ettei kroppani kestänyt.
- Halusin tulla paremmaksi jalkapalloilijaksi, mutta kävikin päinvastoin.
Sjölund huomasi itsekin tilanteen riistäytyneen käsistä.
- Tuli aika, jolloin en enää vai jaksanut. Silloin kaikki kaatui, Sjölund kertoo.
Ratkaisu löytyi, kun Djurgården tarjosi Sjölundille asiantuntija-apua. Suomalainen on siitä erittäin kiitollinen.
- Minulle onnistuttiin selittämään, miksi olin aluksi päässyt parempaan kuntoon ja mitä sitten tapahtui. Opin tapahtumasarjasta erittäin paljon.