Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 8 vuotta vanha

Rovaniemen perussuomalaisten puheenjohtaja: Mikkolan lähtö ymmärrettävää, mutta harmillista

Rovaniemen perussuomalaisten puheenjohtaja Matti Torvinen sanoo, että Juha-Pekka Mikkolan eroaminen luottamustehtävistä on harmillista, mutta samalla ymmärrettävää, koska hänellä on pieniä lapsia.

Matti Torvinen (ps.)
Kuva: Tanja Männistö / Yle
Marjukka Talvitie
Avaa Yle-sovelluksessa

Matti Torvinen harmittelee Mikkolan luopumista siksi, että politiikkaan tarvitaan perheellisiä ja työtätekeviä ihmisiä. Toinen asia on, onko heillä aikaa kuntapäättäjän tehtäviin.

– Tästä on ollut viitteitä, että työnsarka on ollut raskas ja töiden hoitaminen haasteellista, Torvinen sanoo.

Itsekin yrittäjänä toimiva Matti Torvinen arvioi, että hänellä menee viikottain noin 24 tuntia poliittisten tehtävien hoitamiseen.

J-P Mikkolan luottamustehtävien korvaamisessa kestää jonkin aikaa ja käytännössä hän lopettanee tehtävässään syksyn aikana.

Kaupunginvaltuustoon nousee Mikkolan tilalle Erkki Talvensaari. J-P Mikkola sai viime vaaleissa Rovaniemellä 149 ääntä.

Suosittelemme