Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 8 vuotta vanha

Manchester City löysi uuden ratkaisijan - voittoputki jatkuu viime hetken maalilla

Manchester City on voittanut kaikki ottelunsa Englannin Valioliigassa eikä ole päästänyt maaliakaan.

Manuel Pellegrini
Manchester Cityn valmentaja Manuel Pellegrini. Kuva: EPA
Sakari Lund
Avaa Yle-sovelluksessa

Manchester City oli lähellä kokea kauden ensimmäiset pistemenetyksensä, kun ottelu Crystal Palacea vastaan oli maalittomassa tilanteessa lähes loppuun asti.

Kun pelikello näytti lähes 90 minuuttia, City iski. Maalintekijä oli vasta 18-vuotias Kelechi Iheanacho. Samir Nasri laukoi ja Iheanacho siirsi maalivahdin torjuman pallon verkkoon.

Hyvin kautensa aloittanut Palace piti Cityn pallonhallinnasta huolimatta tilanteen tasaisena ja pystyi myös itse aiheuttamaan vaaratilanteita Joe Hartin maalille.

Cityn kauden alku on ollut todella hurja. Joukkue on voittanut kaikki viisi otteluaan ja omiin ei ole mennyt maaliakaan. Maaliero on 11-0.

Myös Crystal Palace on tappiosta edelleen hyvissä asemissa kolmantena.

Arsenal voitti Stoken 2-0 Theo Walcottin ja Olivier Giroud'n maaleilla. Arsenal nousi sarjakakkoseksi viiden pisteen päähän Citystä.

Suosittelemme