Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 7 vuotta vanha

Olympialaisiin 2020 hyväksyttiin viisi uutta lajia

Uusien lajien lisäksi paluun tekevät baseball ja softball.

The World Surf League J-Bay Open in Jeffreys Bay 2016.
Kuvituskuva. Kuva: EPA/ Nic Bothma
Erika Läärä
Avaa Yle-sovelluksessa

Tokion olympialaisissa vuonna 2020 kisataan viidessä uudessa lajissa, joissa ei kilpailla Riossa. Asiasta uutisoi BBC.

Hyväksytyt lajit ovat rullalautailu, lainelautailu, kiipeily ja karate. Uusien lajien lisäksi olympialaisten kisaohjelmaan paluun tekevät baseball ja softball. Yhteensä Tokion vuoden 2020 olympialaisten lajikattaukseen kuuluu 33 lajia.

Kansainvälinen olympiakomitea toivoo, että uudistus tuo olympialaisille uusia yleisöjä nuoria kiinnostavien lajien lisäyksen myötä.

- Haluamme saada nuoret innostumaan olympialaisista, sanoi Kansainvälisen olympiakomitean puheejohtaja Thomas Bach BBC:n mukaan.

- Tänä päivänä nuorille on tarjolla niin paljon eri vaihtoehtoja, ettemme enää odota heidän tulevan meidän pariimme automaattisesti. Tämä on meidän siirtomme heidän suuntaansa.

Baseball ja softball ovat Japanissa suosittuja lajeja, samoin kuin maassa kehitetty karate.

_Korjaus klo 13.38: Viimeisen rivin Japanissa kehitetyksi lajiksi korjattu judon tilalle karate. _

Suosittelemme