Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 6 vuotta vanha

Susihavaintojen määrä kasvanut räjähdysmäisesti Keski-Pohjanmaalla

Myös muiden suurpetojen määrä on lisääntynyt alueella ilvestä lukuun ottamatta.

Susi
Osa pääkaupunkiseudun susihavainnoista on todettu virheellisiksi, mutta ei kaikkia. Kuvan susi asuu Ranuan eläinpuistossa. Kuva: Ismo Pekkarinen / AOP
Raila Paavola
Avaa Yle-sovelluksessa

Petojen määrä Keski-Pohjanmaalla jatkaa kasvuaan. Erityisesti susihavaintojen määrä on voimakkaasti kasvanut. Niiden määrä on lähes kaksikymmenkertaistunut viidessä vuodessa. Viime vuoden aikana havaintoja tehtiin jo vajaa 1100.

– Kotieläinvahinkojen määrä kasvaa varmasti. Viime vuonna meillä meni neljä koiraa piirin alueella, pelkään että nyt menee enemmän. Yksi hirvikoira on mennyt jo suden hampaisiin, kertoo petoyhdyshenkilö Toivo Heinonen Halsualta.

Myös karhujen määrä on yli tuplaantunut samassa ajassa ja ne ovat levinneet myös Himangan, Kalajoen ja Alavieskan alueille.

Petoyhdyshenkilö Toivo Heinosen arvion mukaan karhukanta on viime vuotiseen nähden lievässä kasvussa, vaikka kaatolupia saatiinkin.

Ahmakanta on niin ikään kasvanut.

Ilveshavaintojen määrä on ainoana vähentynyt. Tämä näkyy erityisesti Lestijärven, Halsuan ja Perhon alueilla.

Suosittelemme sinulle