Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 6 vuotta vanha

Menoa ja meininkiä: erityistä tukea tarvitsevat nuoret saavat virikkeitä Kuopion Sporttiskerhosta

Kuopiolaiset urheilu- ja liikuntaseurat tutustuttavat erityistä tukea tarvitsevia lapsia ja nuoria uusiin lajeihin.

Sporttiskerholaisia Puijon Pesiksen stadionilla Kuopiossa
Kuva: Sakari Partanen / Yle
Pekka Niiranen
Avaa Yle-sovelluksessa

Suomessa on jonkinlainen Sporttiskerho jo runsaalla kolmellakymmenellä paikkakunnalla. Kerhon ideana on tarjota liikunnan iloa lapsille ja nuorille, joilla on jokin vamma tai muu erityisen tuen tarve.

Kuopiossa Sporttiskerho on toiminut jo neljän vuoden ajan. Mukana on 7–16-vuotiaita lapsia ja nuoria, jotka tutustuvat kuopiolaisten seurojen tarjoamiin harrastusmahdollisuuksiin.

Syyskuussa ohjelmassa oli pesäpalloa Puijon Pesiksen kotistadionilla. Silloin mailan varressa oli muiden tavoin Vilma Onttinen.

Hän on päässyt kerhon mukana myös uimaan sekä pelaamaan sählyä ja jalkapalloa.

– Täällä Sporttiskerhossa tutustuu myös uusiin kavereihin, hän sanoo.

Vilma Onttinen pesäpallomaila olalla
Vilma Onttinen pitää Sporttiskerhosta, sillä hän on saanut sieltä uusia kavereita. Kuva: Sakari Partanen / Yle

"Kerhosta saa iloa"

Palloon osumista kokeilevat myös Julius Vähänikkilä ja Arttu Salminkoski.

– Parasta on lyöminen, molemmat tunnustavat hymyillen.

– Ja juokseminen, lisää Julius.

Julius Vähänikkilä lyö pesäpalloa
Julius Vähänikkilän lyönnissä on voimaa. Kuva: Sakari Partanen / Yle

Artun mielestä palloon osuminen on helppoa. Hänen mukaansa Sporttiskerho on tuonut myös iloa.

– Tarkoitus on antaa virikkeitä ja tuoda liikunnan iloa, myhäilee Sporttiskerhon toimintaa koordinoiva Petra Korhonen.

Hän toivoo, että lapset voisivat kerhon avulla löytää itselleen oman lajin, jota voisi myöhemmin harrastaa seurassa.

Arttu Salminkoski pesäpallokentällä
Arttu Salminkosken mukaan Sporttiskerho on tuonut hänelle iloa. Kuva: Sakari Partanen / Yle

Sisäpelejä, rugbya, miekkailua

Sporttiskerhossa keskitytään yhteen lajiin kuukauden ajan. Pesäpallon jälkeen vuorossa on ollut sisäpelejä Mäntykankaan koululla, ja tulossa on niin rugbya kuin miekkailuakin.

– Seurat ovat lähteneet innolla mukaan ja palaute on ollut tähän saakka pelkästään positiivista, Korhonen kiittelee.

– Tavoitteena on saada uusia seuroja innostumaan tällaisesta toiminnasta ja tuoda vastaavasti niihin erityistoimintaa.

Kerhon vastuuohjaajana toimii Julia Asikainen, jolla on apuohjaajina Savonia-AMK:n fysioterapiaopiskelijoita sekä Savon ammatti- ja aikuisopiston lähihoitajaopiskelijoita.

Suosittelemme sinulle