Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 6 vuotta vanha

Presidentin Lennu-koira ei pystynyt vastustamaan joulukinkkua – katso video

Bostoninterrieri Lennu varasti shown, kun presidenttipari vastaanotti perinteisiä joulutervehdyksiä Mäntyniemessä.

Hilkka Säävälä
Avaa Yle-sovelluksessa

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio ottivat vastaan perinteisiä joulutervehdyksiä virka-asunnollaan Mäntyniemessä. Metsäylioppilaat luovuttivat joulukuusen, kukkakauppiaat tulppaani-istutuksen ja Karjalan liitto karjalanpiirakoita.

Rouva Haukion mieleen lienee ollut erityisesti eläinsuojelu- ja luonnonsuojelujärjestöjen luovuttama kasviskori. Sen sijaan Lennu-koira oli pitelemätön, kun Vehmaan maataloustuottajiat luovuttivat joulukinkun ja korppoolaiset kalastajat jouluhauen.

Presidenttien lemmikit ovat nousseet julkisuuteen aiemminkin, katso Elävän arkiston kooste täältä.

Juttua tarkennettu klo 15.30.  Poistettu sana kasvissyöjä rouva Haukion yhteydestä. Presidentin kanslia on korjannut aiemmin antamaansa tietoa, rouva Jenni Haukio ei ole kasvissyöjä.

Suosittelemme sinulle