Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 6 vuotta vanha

Ministeri Niinistö: "Reservikarkurit" nakertavat järjestelmän uskottavuutta

Puolustusministeri Jussi Niinistöltä ei herunut ymmärrystä reservin siviilipalvelukseen vaihtaneille.

Jussi Niinistö
Jussi Niinistö Kuva: Jarno Kuusinen / AOP
Hanna Hanhinen
Avaa Yle-sovelluksessa

Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) on huolissaan jo armeijan käyneiden reserviläisten hakeutumisesta täydennyspalveluksen kautta siviilipalvelusmiehiksi. Hän kertoi näkemyksistään maanantaina maanpuolustuskurssin avajaisissa Helsingissä pitämässään puheessa.

Reservistä siviilipalvelukseen vaihtaneiden määrä moninkertaistui vuonna 2015, jolloin hakemuksia tuli lähes tuhat. Viime vuonna hakemuksia oli reilut 700. Ennen vuosia 2015 ja 2016 hakemuksia on tullut vuositasolla pari sataa.

Niinistö ei pidä ilmiötä vielä isona ongelmana, mutta periaatteellisesti tärkeänä kysymyksenä.

– Ei reservistä pidä noin vaan voida lähteä eikä Suomea jättää puolustamatta vain siksi, että asepalvelus ei enää huvita. Reservikarkurit nakertavat järjestelmämme uskottavuutta, hän sanoi puheessaan.

Lue myös: Aseistakieltäytyjäliitto kummeksuu Niinistön puheita reservikarkuruudesta – "Osoittaa huonoa makua"

Suosittelemme