Valmet Automotive on saanut uuden merkittävän tilauksen autovalmistaja Daimlerilta. Tilauksen myötä Uudenkaupungin autotehdas alkaa valmistaa Daimlerin omistaman Mercedes-Benzin uuden sukupolven kompaktiluokan mallia.
Daimler ei halua toistaiseksi paljastaa julkisuuteen, mitä Mercedes-Benzin automallia sopimus koskee. Kyseessä on tuote, jota ei ole vielä julkistettu.
– Se kertoo, miten tyytyväinen asiakas on meidän palveluun, sanoo kilpailutuksen voittaneen Valmet Automotiven toimitusjohtaja Ilpo Korhonen.
Tuotanto käynnistyy vuoden 2018 jälkimmäisellä puoliskolla.
Tällä haavaa tehtaalla valmistetaan Mercedesin malleista A- ja GLC-sarjaa. A-sarjan tuotanto päättyy tämän vuoden loppupuolella, mutta helmikuussa alkaneen GLC-katumaasturin valmistus jatkuu näillä näkymin vuosia.
Myös uudessa Mercedes-sopimuksessa tuotanto jatkuu "pitkälle tulevaisuuteen", sanoo Ilpo Korhonen.
Yhtiön mukaan kyseessä on kymmenien miljoonien eurojen investointi.
Yli tuhat työntekijää haussa
Valmet Automotivella on tällä hetkellä noin 2 300 työntekijää Uudessakaupungissa. Lähiaikoina työt aloittaa 300 uutta työntekijää.
Yhtiö kertoo, että se tarvitsee vielä yli tuhat työntekijää lisää tilauskantansa toteuttamiseksi.
Valmet Automotive aloittaa tänään kampanjan, jonka avulla se hakee 1 060 uutta autonrakentajaa hitsaamon, maalaamon, kokoonpanon ja sisäisen logistiikan tehtäviin.
Yhtiö pyrkii rekrytoimaan uudet työntekijät kolmessa kuukaudessa. Tämän vuoden lopussa Uudenkaupungin autotehtaalla arvioidaan olevan yhteensä noin 3 700 työntekijää.