Rovaniemen uusi kaupunginvaltuusto haluaa rakentaa uuden uimahallin kaupungin keskustaan. Ylen vaalikoneeseen vastanneista valtuutetuista 59 prosenttia on täysin tai jokseenkin sitä mieltä, että uuden uimahallin paikka on keskustassa eikä Ounasvaaralla.
Vain 12 prosenttia vastaajista on ehdottomasti sitä mieltä, että uimahalli kuuluu Ounasvaaralle.
Ylen vaalikoneeseen vastasivat lähes kaikki Rovaniemen uudet valtuutetut. Vain kahden valtuutetun vastaukset puuttuvat 51-henkisestä valtuustosta.
Vaalikoneen väite: Rovaniemen uusi uimahalli tulisi rakentaa keskustaan.
- 12 % Täysin eri mieltä
- 22 % Jokseenkin eri mieltä
- _ 6 % Ei vastausta_
- 16 % Jokseenkin samaa mieltä
- 43 % Täysin samaa mieltä
Tällä hetkellä uimahallipäätös koskee Ounasvaaraa
Rovaniemen kaupunginvaltuusto päätti viime vuonna, että Rovaniemen uusi uimahalli rakennetaan Ounasvaaralle Lapin urheiluopiston yhteyteen.
Kaupunginhallitus päätti puolestaan tammikuussa, että uimahallia koskevat suunnitelmat palautetaan uudelleen valmisteltavaksi. Uuden uimahallin sijoituspaikka pysyy kuitenkin edelleen Ounasvaaralla.
Aikalisän aikana on tarkoitus käydä läpi vain suunnitelman yksityiskohtia kuten erityisryhmien mahdollisuutta käyttää uutta uimahallia.