Ukrainalaisten oikeus matkustaa viisumivapaasti Euroopan unionin alueella on tullut voimaan tänään sunnuntaina. Sadat ihmiset ovat ylittäneet EU:n rajan aamupäivän aikana, kertoo uutistoimisto AFP.
Presidentti Petro Porošenko sanoi lauantai-illan juhlatilaisuudessa, että uudet matkustussäännöt symboloivat "lopullista irrottautumista Venäjän imperiumista". Porošenkon mukaan Ukraina pyrkii tiivistämään yhteyksiään EU:hun myös halvempien junalippujen ja uusien halpalentoyhteyksien avulla.
Toistaiseksi viisumivapaus koskee vain matkustajia, joilla on biometrinen eli omistajan biologisia tietoja sisältävä passi. EU:ssa saa viipyä enintään 90 vuorokautta 180 vuorokauden aikana. Työnteko ilman viisumia ei ole sallittua eikä viisumivapaus koske Britanniaa ja Irlantia.
Lähteet: AFP, STT