Vancouver Canucksin ruotsalaispelaajat Loui Eriksson sekä Daniel ja Henrik Sedin onnistuivat kellistämään Nashvillen Pekka Rinteen torstain NHL-kierroksella. Vancouver otti tähtipelaajien johdolla ottelusta 5-3-vierasvoiton.
Daniel Sedinille kertyi kolme tehopistettä maalista ja kahdesta syötöstä. Henrik Sedin oli syöttäjänä kolmessa maalissa. Eriksson teki ottelussa kaksi maalia.
Daniel Sedin pääsi koko urallaan tuhanteen tehopisteeseen kolmannen erän puolivälissä tekemällään osumalla.
- Sanoin jo etukäteen, että olisi hienoa päästä rajapyykkiin tekemällä maali, Daniel Sedin kommentoi saavutustaan NHL:n nettisivuilla.
- Pelasimme hienon ottelun ja saimme arvokkaan voiton hyvästä joukkueesta ja erittäin hyvästä maalivahdista. Jos tekee neljä maalia Rinnettä vastaan, joukkue on pelannut hienon ottelun.
Eriksson teki Vancouverin viimeisen osuman tyhjään maaliin, kun Rinne oli vaihdettu lopussa kuudenteen kenttäpelaajaan.
Lue myös:
Kommentti: Vatasen pelaajakaupassa isoja mahdollisuuksia
Granlund sivalsi kauden kuudennen maalinsa – Wild kaatoi Las Vegasin
Jokinen taiteili kauden ensimmäisen maalinsa Los Angelesin paidassa