Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 5 vuotta vanha

Lahjakortit kasvattavat suosiotaan jouluna – "Erityisesti nuorten toivelahja"

Korttiin ladataan arvoa muutamasta kympistä satoihin euroihin.

Joulupukkikoristeita tavaratalon myyntipöydällä
Joulukuu on kaupan vuoden paras myyntikuukausi.
Aapo Parviainen
Avaa Yle-sovelluksessa

Muutamat joulua edeltävät viikot ovat kaupan kulta-aikaa. Kuukausimyynti voi helposti kaksinkertaistua keskiarvotasoltaan.

Perinteisesti suomalaiset suosivat tavaralahjoja, mutta entistä useammin lahjaksi hankitaan nykyisin lahjakortti.

– Meillä lahjakorttien suosio on kasvanut noin 20 prosenttia parin viime vuoden aikana edelliseen vuoteen nähden, tavaratalopäällikkö Ilkka Vilska kertoo.

Lahjakortti on etenkin nuorten mieleen

Vilska päälliköi Gigantti-myymälää Helsingin Forumissa. Joulun alla lahjakortteja myydään tuhansittain eli korttien suosio on suuri. Myös kortteihin ladattava rahamäärä vaihtelee paljon.

– Kortin arvo vaihtelee muutamasta kympistä satoihin euroihin. Varsinkin nuorten keskuudessa lahjakortti on suosittu lahjatoive vanhemmille ja isovanhemmille, Vilska kertoo.

Monesti lahjakortilla rahoitetaan ainakin osaksi suhteellisen isoja hankintoja, kuten televisioita ja tietokoneita.

Joulukoriste joulukuusessa

Lahjakorttimyynnistä ei ole kattavaa tilastoa, mutta noin kymmenen prosentin kasvusta kerrottiin eri kauppaketjuista.

– Lahjakorttien myynnin kasvu on ollut suunnilleen sama kuin muunkin myynnin eli vähän yli kymmenen prosenttia tänä jouluna verrattuna viime vuoteen, muotiketju Halosen toimitusjohtaja Pekka Halonen kertoo.

Joulu on myös selkeä ykkönen lahjakorttien myyntisesonkina, mutta Halosen vaateketju ei ole silti vain joulun varassa.

– Lahjakorteista myydään joulun alla (marras–joulukuussa) reilu kolmannes. Toinen sesonki on touko–kesäkuussa, kun koulut päättyvät, Pekka Halonen toteaa.

Usein lahjakortti käytetään jo välipäivinä

Lahjakortti on kätevä kaupan väline sekä asiakkaalle että myyjälle. Kauppa saa rahansa etukäteen ja asiakas aikaa miettiä ostokohdetta.

– Usein kortti käytetään tietenkin joulun jälkeen alkavissa alennusmyynneissä, mutta osa lahjakorteista käytetään hyvinkin myöhään ja vähitellen pitkän voimassaoloaikansa ansiosta, Helsingin Stockmannin myyntipäällikkö Kimmo Myllymäki kertoo.

Lahjakortteja ostavat myös yritykset työntekijöilleen ja silloin puhutaan helposti jo tuhansien eurojen kertamyynnistä.

Ja on lahjakortista sekin ilo kaupalle, että lahjojen vaihtoruletti on vähentynyt, kun punaista kaulaliinaa ei enää tarvitse käydä vaihtamassa siniseen.

Suosittelemme