USA utrikesministerium: Inget konstigt med Pelosis besök – ingen orsak för Kina att trappa upp läget
USA:s utrikesministerium har upprepat sin ståndpunkt att Kina fabricerar en kris kring Nancy Pelosis besök utan egentlig orsak.
En talesperson säger till Reuters att besöket varken saknar motstycke eller är ovanligt på något sätt.
Dessutom bekräftade Pelosi under besöket USA:s respekt för den rådande enstatspolitiken, alltså att USA inte erkänner Taiwans självständighet men hjälper ön att bibehålla sin självbestämmanderätt.
Besöket har alltså enligt talespersonen inte på något sätt ruckat på rådande förhållanden.
Svepskäl för upptrappning
Talespersonen anklagar istället Kina för att nu försöka ändra på förhållandena i Taiwan-frågan, med besöket som svepskäl.
– Det verkar som om Kina inte längre går med på att acceptera status quo kring Taiwan, säger talespersonen.
Kina meddelade genast efter att Pelosi hade landat att en rad sanktioner införs mot Taiwan och att omfattande militärövningar påbörjas i vattnen och i luftrummet kring ön.