Mikkelin tuomiokirkkoseurakunnan pastori Petteri Kilpeläinen on tyytyväinen sunnuntaina järjestetyn sateenkaarimessun osallistujamäärään.
– Heitä oli vajaa 90. Porukka oli sateenkaariväkeä ja heidän tukijoukkoaan, joita halusimmekin tavoittaa.
Tapahtuman suosiosta ilahtunut Kilpeläinen on jo ehtinyt luvata, että seuraava sateenkaarimessu järjestetään ensi keväänä.
– Muualla järjestetään säännöllisesti ja useammin kuin kerran vuodessa. Kerran vuodessa on turhan harvoin.
Sateenkaarimessun järjestäminen Mikkelissä ei ollut läpihuutojuttu, vaan sitä odotettiin viisi vuotta. Kirkkoneuvosto hyväksyi messun järjestämisen tammikuussa äänin 8-5.
Kilpeläinen kertoo saaneensa yksittäisiä viestejä, joissa on kritisoitu sukupuoli- ja seksuaalivähemmistölle suunnatun messun järjestämistä. Messu sujui rauhallisesti.
– Kirkossa oli yksi papparainen, joka hyökkäsi minua kohtaan, mutta ei aiheuttanut mitään yleistä hässäkkää.