Hyppää sisältöön

Kuluttajien luottamus talouteen mittaushistorian heikoin, myös yritysten näkymät painuivat kriisilukemiin

Sekä kuluttajien että yritysten luottamus talouteen on heikentynyt reilusti, kertovat Tilastokeskuksen luottamusindikaattori ja EK:n suhdannebarometri.

Ihmisiä päivittäistavarakaupan kassoilla.
Myös kuluttajien odotus omasta taloudestaan oli heikko. Kuva: Henrietta Hassinen / Yle
STT
Avaa Yle-sovelluksessa

Kuluttajien luottamus Suomen talouteen oli lokakuussa mittaushistorian heikoin, kertoo Tilastokeskuksen luottamusindikaattori. Myös odotus omasta taloudesta oli hyvin heikko, samoin arvio omasta taloudesta kyselyhetkellä.

Luottamusindikaattorin saldoluku oli lokakuussa –17,6, kun se syyskuussa kävi kaikkien aikojen pohjalukemassa –18,3. Odotus omasta taloudesta koheni hiukan viime kuusta.

Kuluttajilla on nyt ennätyksellisen vähän aikeita käyttää rahaa kestotavaroiden ostoon.

Myös yritykset kriisitunnelmissa

Suomalaisyritysten suhdannenäkymät ovat EK:n suhdannebarometrin mukaan painuneet kriisilukemiin. Näkymät ovat heikentyneet kaikilla päätoimialoilla, etenkin rakentamisessa.

EK:n mukaan suhdannenäkymät ovat jo samalla tasolla kuin finanssikriisin pohjalla.

Yritysten arvioissa myynti ja tuotanto polkevat loppuvuonna paikallaan. Alkusyksyn aikana tilanne on vielä jokseenkin kantanut, mutta kysyntäongelmat ovat jo nousseet suurimmaksi yritysten kasvun esteeksi.

Suosittelemme