Hyppää sisältöön

Influenssarokotusten puhelinajanvaraukseen ennakoidaan ruuhkaa –soittoaika avautui tiistaina

Keskipohjalaisia kannustetaan käyttämään sähköistä ajanvarausta.

Hoitaja pistää rokotusta olkavarteen.
Yli 65-vuotiaat ja riskiryhmäläiset ovat oikeutettuja ilmaiseen influenssarokotukseen. Samalla he voivat halutessaan saada myös koronan tehosterokotuksen. Arkistokuva. Kuva: Tiina Jutila / Yle
Heini Holopainen

Soitessa toivotaan, että mahdollisimman moni varaisi aikansa kausi-influenssarokotuksiin sähköisesti.

1.11. alkavan puhelinajanvarauksen pelätään ruuhkautuvan, sillä puhelimeen on vastaamassa vain kourallinen ihmisiä.

Kanta-Kokkolassa ei tarvita ajanvarausta, mutta muualla Kokkolassa sekä Lestin- ja Perhonjokilaaksoissa tarvitaan.

Ajan voi varata (siirryt toiseen palveluun) numerosta 06 828 7488 marraskuun 1. päivästä alkaen (maanantaista perjantaihin) kello 8-15.30 välisenä aikana.

Influenssarokotuksen arvioidaan kiinnostavan Keski-Pohjanmaalla noin 20 000 ihmistä.

Ilmaisiin influenssarokotuksiin oikeutetut saavat halutessaan samalla koronan tehosterokotuksen. Heitä ovat yli 65-vuotiaat sekä yli 18-vuotiaat riskiryhmäläiset ja yli 12-vuotiaat, voimakkaasti immuunipuutteiset henkilöt.

Kanta-Kokkolassa influenssarokotukset pistetään Mariankadun rokotuspisteellä ilman ajanvarausta aakkosjärjestyksessä sukunimen alkukirjaimen perusteella.

Influenssa- ja sen yhteydessä annettavat koronarokotukset pistetään 8.11. alkaen joulukuun alkuun saakka. Koronan tehosterokotteen saa myös tämän jälkeen.

Influenssapiikin yhteydessä pistetään koronan varianttirokotetta niille, joilla perussarja on jo täynnä.

Suosittelemme sinulle