Hyppää sisältöön

Pelastuslaitoksella pikainen ja erikoinen tehtävä: metsästäjällä jäi koira autoon lukkojen taakse

Ovia oli yritetty avata ulkoa itse ja sisältä koiran avustuksella, mutta koira ei oikein ollut ymmärtänyt omistajansa vihjeitä siitä, että ovet saisi helpoiten auki painamalla avainten lukitusnappia tassulla.

Placeholder-kuvituskuva, jossa on sininen kartta ja teksti: Läheltä.
Tanja Heikkonen

Pohjois-Karjalan pelastuslaitos sai tänään Lieksassa erikoisemman pelastustehtävän, kun metsästäjällä jäi koira lukkojen taakse autoon.

Metsästäjä oli nostanut tavarat sekä koiran auton takakonttiin ja auton keskuslukitus meni jostain syystä lukkoon heti takakontin sulkemisen jälkeen. Pelastuslaitokselta kerrotaan, että auton avain oli sisällä ja vara-avaimia ei ollut saatavilla.

Ovia oli yritetty avata ulkoa itse ja sisältä koiran avustuksella, mutta koira ei oikein ollut ymmärtänyt omistajansa vihjeitä siitä, että ovet saisi helpoiten auki painamalla avainten lukitusnappia tassulla.

Pelastushenkilöstö pienkalustoineen lähti kohteeseen miehistönkuljetusajoneuvolla, jotta varsinainen pelastusyksikkö voitiin jättää asemalle mahdollisia päällekkäisiä tehtäviä varten.

Pelastuslaitoksen mukaan paikan päällä ensimmäinen avauskonsti ei tuottanutkaan tulosta, mutta työkalupakin seuraava vaihtoehto aukaisi ovet samantien.

Ovet saatiin auki pieniä pintanaarmuja lukuun ottamatta vaurioitta ja koira pääsi autosta ulos tervehtimään pelastushenkilöstöä.

Kaikkiaan tehtävään meni noin puoli tuntia.

Suosittelemme sinulle