Ylläksellä laskettelukausi avataan tulevana perjantaina. Valmiina on vain yksi säilölumen rinne Äkäslompolon puolella.
– Ylläsjärven gondolihissin rinne ja lasten rinteet ovat lumetuksen alla, mutta on vielä epävarmaa, ovatko ne valmiita perjantaina, sanoo toimitusjohtaja Mikko Virranniemi Ylläs Ski-Resort Ylläsjärveltä.
Saariselällä laskettelukausi avataan suunnitellusti marraskuun 25. päivä. Sielläkin lumettaminen on ollut haastavaa.
Pyhätunturilla kauden avaus siirtyi viikolla eteenpäin marraskuun 25. päivään lumetusongelmien vuoksi, kertoo Pyhän hiihtokeskuksen paikallisjohtaja Jusu Toivonen.
– Taustalla on ennätyksellisen lämmin marraskuu koko Euroopassa. Lumettaminen on ollut haastavaa, mutta nyt onneksi Lappiin on virrannut kylmempää ilmaa. Asiakkaiden kannalta harmillista, että avaaminen siirtyi, mutta ei tämä ennenkuulumatontakaan ole.
Levillä laskettelu- ja hiihtokausi avattiin yhtä aikaa Rukan kanssa lokakuun 7. päivä.