Hyppää sisältöön

Joni Mäki hiihti vuoden viimeisen kisan eikä osallistu Tourille – ”Harjoitellaan ja tullaan vahvempana takaisin”

Joni Mäen sprinttikisa Davosissa päättyi heti alkueriin. Mäki aikoo seuraavaksi keskittyä harjoitteluun.

Joni Mäki Rukalla 24.11.2022.
Joni Mäki ei osallistu vuodenvaihteen Tour de Ski -kiertueelle. Kuva: Tomi Hänninen
Anu Karttunen,
Kimmo Porttila

Joni Mäki on tällä kaudella ollut hyvässä vauhdissa perinteisen hiihtotavan sprinteissä, mutta vapaalla irtiottokykyä ei ole vielä löytynyt. Davosin vapaan hiihtotavan sprinttikarsinnassa Mäki oli vasta 26:s ja urakka päättyi heti alkueriin.

– Aika kevyttä oli toisen kierroksen kulku. Ei ihan vauhti tänään riittänyt, Mäki totesi Yle Urheilulle.

Mäki joutui varsin kovaan erään, sillä mukana olivat muun muassa Norjan Johannes Hösflot Kläbo ja Even Northug. Suomalaissprintteri totesikin, että oli vain huonoja vaihtoehtoja tarjolla.

– Otin sen huonomman siitä sitten.

Mäki ei osallistu enää sunnuntaina 20 kilometrin kisaan, joten Davosin sprintti oli hänen tämän vuoden viimeinen kisansa. Mäki jättää myös Tour de Skin väliin ja starttaa seuraavan kerran todennäköisesti tammikuun alkupuolella Rovaniemen Skandinavia-cupissa.

– Harjoitellaan ja tullaan vahvempana takaisin. Painotetaan ihan perusasioita. Koetan saada kuntoa eteenpäin, että saadaan irtiottokykyä ja vauhtia hiihtoon, Mäki sanoi ja vakuutti, ettei syksyllä vaivannut rasitusvamma ole enää ongelma.

– Nyt olen saanut viikon verran juosta. Kyllä se alkaa siitä toimia.

Suosittelemme sinulle