Suomessa ammutaan ilmaan miljoonia erilaisia ilotulitteita vuodenvaihteessa. Koronavuosina ihmiset innostuivat hankkimaan raketteja siinä määrin, että suosituimmat paukut loppuivat kesken useilla myyntipisteillä.
Tämän vuoden myynti on parin koronavuoden jälkeen arvoitus.
– Nyt on niin monta eri kriisiä päällä, että ennustaminen on tosi vaikeaa. Uskomme, että tämä tulee olemaan aika normaali vuodenvaihde, sanoo Suomen Ilotulituksen operatiivinen johtaja Harri Carlson.
Suomen Ilotulitus tuo maahan 70 prosenttia täällä ammuttavista ilotulitteista.
Myyntipisteellä arvuutellaan viikon kiirettä
Rakettien myynti alkoi tänään tiistaina ja jatkuu vuoden viimeiseen päivään asti. Tampereen Turtolassa sijaitsevan Rakettitukun myyntipisteellä kävi asiakkaita tasaiseen tahtiin heti myynnin alettua.
– Ensimmäinen päivä ei ole koskaan vilkkain, mutta raketinostajia käy aina heti, kertoo myyntipisteellä ilotulitteita myyvä Pasi Tuominen yli kymmenen vuoden kokemuksella.
Parin aikaisemman vuoden myynti yllätti ilotulitteiden myyjät. Kun korona piti ravintolat kiinni, ihmiset ampuivat paukkuja kotiloissa.
– On mielenkiintoinen kysymys, millainen myyntiviikko tästä tulee. Viime vuonna meidänkin myyntipisteeltä myytiin lähestulkoon kaikki, mitä oli vain myytävää, Pasi Tuominen kertoo.
Harri Carlson kertoo, että Suomen Ilotulituksen myyntipisteillä ensimmäisen päivän myynti on ollut vilkkaampi kuin vuosi sitten.
”Näinä aikoina on muitakin rahankäyttökohteita kuin ilotulitteet”
Yle kysyi tamperelaisilta heidän raketinostosuunnitelmistaan.
Juha Suntila jättää ainakin raketit paukuttelematta. Perustelu löytyy kotioloista.
– Meillä on koiria ja hevosia niin koetetaan pitää ne rauhallisina. Nykyään ei ole kiinnostusta paukutteluun.
Suntilan vuoden vaihtumisen perinteisiin kuuluu, että katsotaan tv-ohjelma Illallinen yhdelle ja syödään herkkuja.
Myöskään Harri Yliruusi ei ajatellut tänä vuonna ampua raketteja.
– Meillä ammutaan naapurustossa niin paljon raketteja, että siinä on ihan tarpeeksi. En usko, että ostan.
Yliruusi kertoo, että nuorempana raketteja tuli joskus ammuttua. Maksimissaan rahaa tuli käytettyä parikymppiä.
– En hirveästi viitsi niitä taivaalle ampua. Näinä aikoina on muitakin rahankäyttökohteita kuin ilotulitteet.
Vuosi vaihtuu ravintolassa
Kaisa Metso jättää tänä vuonna myös paukuttelut väliin. Vuosi vaihtuu koronavuosien jälkeen vähän erikoisemmalla tavalla, kavereiden kesken ravintolassa.
– Taloudellisesti ajattelen, että raketit ovat kalliita ja rahaa menee ehkä vähän tuhkana tuuleen. Yleensä rahat on tuhlattu jo joululahjoihin eikä raketteja tule isommin osteltua.
Metso sanoo, että raketit ovat hienoja, mutta näyttävä ilotulitus vaatisi satojen eurojen panostuksen.
Perinteenä yksi raketti
Tapio Kaleniuksen uuden vuoden juhlintaan eivät raketit tänä vuonna kuulu. Aiempina vuosina raketteja on tullut ammuttua vaihtelevasti.
– Se on vähän niin, että aikansa kutakin. Enää ei löydy mielenkiintoa siihen hommaan, ja onhan siitä omat haittansakin. Se on vähän kokonaisuuden summa.
Kalenius arvelee, että hintojen nousulla on varmasti yleisesti osavaikutusta siihen intoon, miten raketteja tänä vuonna ammutaan.
Myös Rakettitukun Pasi Tuominen arvelee, että yleinen hintojen nousu ja isot sähkölaskut varmasti vaikuttavat jonkin verran myyntiin.
Toisaalta osa ihmisistä hankkii rakettinsa, vaikka ympärillä tapahtuisi mitä tahansa.
– Itseäkin vähän pohdituttaa, että ovatko ihmiset valmiita laittamaan rahaa sellaiseen, mikä on hetkellinen ilo, Tuominen pohtii.
Jarmo Koivusaari aikoo puolestaan käydä rakettiostoksilla. Perinteiden mukaisesti ostoslistalla on yksi pata.
– Pitkän aikaa on ammuttu yksi tai kaksi pataa vuoden vaihtuessa ja ehkä sädetikkuja on ostettu, ei sen kummempaa.
Myös Koivusaari arvelee, että osalla ihmisistä yleinen taloudellinen tilanne vaikuttaa intoon ostaa raketteja.
Suomen Ilotulituksen operatiivinen johtaja Harri Carlson muistuttaa, että ilotulitteita on myyty laman ja laskusuhdanteiden aikana.
– Jonkinlaista vaikutusta varmasti on, mutta en usko, että dramaattista.
Ohjeet on koottu Tukesin nettisivuilta.
Aiotko juhlistaa vuoden vaihtumista raketteja ampumalla? Voit kommentoida aihetta 28. joulukuuta kello 23 saakka.