Hyppää sisältöön

Kemijärven kaupunki valitsemassa kolmea uutta johtajaa – elinvoimajohtajan virka uudelleen hakuun

Vain kaksi kelpoisuusehdot täyttävää henkilöä haki elinvoimajohtajaksi ensimmäisellä hakukierroksella. Tulevaisuusjohtajan virkaan on hakenut neljä kelpoisuusehdot täyttävää henkilöä.

Kemijärven kaupunki ilmakuvassa.
Lähikuukausina Kemijärvi valinnee itselleen myös uuden kaupunginjohtajan. Arkistokuva. Kuva: Jarmo Honkanen / Yle
Jyri Tynkkynen

Kemijärven kaupunki on valitsemassa kolmea uutta johtajaa. Kemijärven kaupunginhallitus päätti keskiviikkona, että se laittaa uudelleen hakuun elinvoimajohtajan viran, sillä vain kaksi kelpoisuusehdot täyttävää henkilöä haki elinvoimajohtajaksi ensimmäisellä hakukierroksella.

Tulevaisuusjohtajan virkaan taas on hakenut neljä kelpoisuusehdot täyttävää henkilöä. Kaupunginhallitus päätti kutsua heidät kaikki haastatteluun.

Lähikuukausina Kemijärvi valinnee itselleen myös uuden kaupunginjohtajan. Kaupunginhallitus esittää, että kaupunginjohtajalta edellytetään soveltuvaa ylempää korkeakoulututkintoa, hyvää kunta-alan tuntemusta, käytännön kokemusta johtotehtävistä sekä riittävää elinkeinoelämän ja julkisen sektorin tuntemusta.

Lue lisää Lapin uutisia. Kuuntele ja katsele sisältöjämme Yle Areenassa.

Suosittelemme sinulle