Hyppää sisältöön

Turku ei tee rikosilmoitusta pormestarin nimissä lähetetyistä huijaussähköposteista – viestissä pyydettiin rahaa tai lahjakortteja

Huijaussähköposti lähetettiin arviolta muutamalle kymmenelle kaupungin työntekijälle, erityisesti luottamushenkilöille.

Turun pormestari Minna Arve (kok.) Aurajokirannassa.
Pormestari Minna Arven nimissä on lähetetty huijaussähköposteja. Arkistokuva. Kuva: Johanna Lehtola / Yle
Tarja Hiltunen

Turun pormestarin Minna Arven nimellä lähetetyistä huijassähköposteista ei tehdä rikosilmoitusta, kertoo Turun kaupunki.

Kaupungin mukaan tiedossa ei ole, että kukaan olisi suorittanut huijaukseen liittyviä maksutoimenpiteitä tai välittänyt henkilötietojaan sähköpostitse.

Viestissä pyydettiin lähettämään rahaa tai lahjakortteja.

Kaksi henkilöä on vastannut ensimmäiseen huijausviestiin, mutta he eivät ole jatkaneet viestittelyä.

Tarkkaa määrää huijausviestien saajista ei ole.

Sähköposti lähetettiin muutamalle kymmenelle henkilölle, erityisesti Turun kaupungin luottamushenkilöille.

Sähköpostiosoite, josta viestit lähetettiin, on lisätty kaupungin sähköpostipalvelimen estolistalle.

Kaupungin mukaan osoitteesta ei pitäisi enää tulla läpi viestejä eikä osoitteeseen ole mahdollista lähettää vastausviestejä.

Turun kaupunki ohjeistaa huijausviestiin vastanneita henkilöitä tietoturvalliseen sähköpostinkäyttöön. Heitä on myös varoitettu mahdollisista tulevista huijausyrityksistä, joita heidän sähköpostiosoitteisiinsa saatetaan kohdistaa.

Suosittelemme sinulle