Avatar: The Way of Water ylitti miljardin dollarin eli noin 940 miljoonan euron rajapyykin kahden viikon aikana.
Tänä vuonna vain kolme elokuvaa on ylittänyt maagisen miljardin dollarin rajan. Avatarin lisäksi tässä ovat onnistuneet Colin Trevorrowin Jurassic World: Dominion ja Joseph Kosinskin Top Gun: Maverick.
Esimerkiksi vuonna 2019 miljardin dollarin rajan ylitti peräti yhdeksän elokuvaa.
Kansainväliseen levitykseen päässeiden elokuvien lipputuloja on lohkaissut muun muassa Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa, jonka takia Hollywood-elokuvia ei Venäjällä näytetä. Kiinassa taas kansainvälisten elokuvien julkaisutahti on hiipunut.
Maailmanlaajuisesti Tom Cruisen tähdittämä Top Gun: Maverick on edelleen vuoden tuottoisin julkaisu 1,5 miljardilla dollarillaan eli noin 1,4 miljardilla eurollaan.
Asiasta ovat kertoneet muun muassa Variety ja BBC.
Aiheesta aiemmin: