Tampereella poliisi on varautunut siihen, että keskusta täyttyy iloisista uudenvuodenjuhlijoista kahden koronavuoden jälkeen. Aiempien vuosien tilastot osoittavat, että uudenvuodenaattona hälytystehtävät kaksinkertaistuvat normaaliin viikonloppuun verrattuna.
Aiempina vuosina eniten hälytyksiä on tullut huonokuntoisista päihtyneistä sekä pahoinpitelyistä ravintoloissa ja kaduilla. Myös kotihälytykset ja erilaiset ilotulitteilla aiheutetut vahingot ja häiriöt työllistävät poliisia.
Ilotulitteiden käyttö on kielletty Tampereen keskustassa
Ilotulitteiden käyttö on lisääntynyt vuosi vuodelta. Samaa tahtia ovat kasvaneet myös rakettien ampumisesta johtuvat vahingot ja vammat. Myös vahingontekojen ja ilkivallan määrä on kasvanut, minkä vuoksi Pirkanmaan pelastuslaitos on kieltänyt ilotulitteiden käytön (siirryt toiseen palveluun) Tampereen keskustassa. Kieltoa valvotaan tehostetusti.
Muualla Tampereella ilotulitteiden käyttö on yleisesti sallittua uudenvuoden aattona klo 18–02 välisenä aikana ilman pelastusviranomaiselle tehtävää ilmoitusta.
Timantteja taivaalla Ratinassa
Tampereen kaupunki ei enää järjestä perinteisiä ilotulituksia, eikä uusivuosi tee tähän poikkeusta. Sen sijaan Tampereen ydinkeskustan yrittäjät järjestävät perinteisen Timantteja taivaalla -uudenvuoden ilotulituksen Ratinan suvannon yllä aattoiltana klo 21.50.
Uusivuosi on koirien karkureissujen ruuhka-aikaa
Ilotulitus on erityisen vaikeaa aikaa lemmikkieläimille, ja myös sen takia ilotulituksen aikarajoitusta on syytä noudattaa. Näin lemmikkien omistajat voivat suunnitella esimerkiksi ulkoilut turvalliseen aikaan.
Pahimmillaan ilotulitteet voivat saada esimerkiksi koiran panikoimaan niin, että se karkaa ulkoilun aikana.
Ääniherkällä koiralla kannattaakin olla sekä kaulapanta että valjaat kävelylenkin aikana, jotta se ei pääse rimpuilemaan irti. Kaulapannassa kannattaa varmuuden vuoksi olla myös laatta, jossa lukee omistajan nimi ja puhelinnumero.
Muista olla varovainen myös keskustan ihmisjoukoissa
Uusivuosi on massatapahtuma, jota myös näpistelijät käyttävät hyväkseen. Poliisi varoittaakin tiedotteessaan juhlijoita siitä, ettei käsilaukkua, matkapuhelinta tai rahapussia kannata jättää vartioimatta. Samoin pankkiautomaatilla asioidessa kannattaa olla huolellinen.
Liikkuminen tutussa ja turvallisessa porukassa ja vahvan humalatilan välttäminen takaavat nautinnollisen juhlinnan.
Onko ilotulitteiden käyttökielto Tampereen keskustassa mielestäsi hyvä asia? Voit keskustella aiheesta lauantaihin 31.12. kello 23:een saakka.