Joulukuusien maksuton keräys alkaa maanantaina loppiaisviikonlopun jälkeen, tiedottaa Jyväskylän, Laukaan, Muuramen ja Toivakan kuntien Mustankorkea-jäteyhtiö.
Jos haluaa viedä kuusensa maksuttomaan keräykseen, kannattaa toimia sunnuntaihin mennessä.
Rivi- ja kerrostalojen asukkaat voivat yli viiden asunnon yhtiöissä viedä kuusen taloyhtiön jätekatoksen luokse.
Alle viiden asunnon taloyhtiöissä, omakotitaloissa ja paritaloissa kuuset täytyy viedä lähimmälle Mustankorkean hyötykeräyspisteelle. Hyötykeräyspisteen sijainnin voi katsoa osoitteesta kierratys.info.
Jos joulukuustaan ei vie keräykseen ajoissa, se voidaan kerätä myöhemmin maksullisena sekajätteenä, jolloin keräyksestä veloitetaan alkaneen vuoden hinnaston mukaisesti 7,57 euroa kappaleelta.
Tammikuun alussa kerätyt kuuset haketetaan ja käytetään kompostin tukiaineena.
Sekajätteenä kerätty joulukuusi menee muun maksullisen sekajätteen tavoin poltettavaksi Tampereelle.