Suomi ei sulje pois vaihtoehtoa, jossa se etenisi Nato-ponnistuksessaan eritahtisesti Ruotsin kanssa, arvioi Ulkopoliittisen insitituutin vanhempi tutkija Matti Pesu.
– Kyse on siitä, että Suomi maksimoi liikkumavaransa, eikä sulje mitään [vaihtoehtoja] ulos, koska tilanne voi elää suuntaan tai toiseen. Se on viisasta politiikkaa.
Pesu kertoi maanantain A-studiossa, että hänen tulkintansa perustuu presidentti Sauli Niinistön lausuntoihin Helsingin Sanomissa (siirryt toiseen palveluun) ja ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr. ) kommentteihin.
Haavisto kertoi maanantaisessa tiedotustilaisuudessaan, että Suomen ratifiointi voitaisiin tehdä Turkissa jopa ennen maaliskuun loppua. Silti hänestä olisi edelleen tärkeää, että Nato-jäsenyyshakemuksissa edettäisiin yhtä aikaa Ruotsin kanssa.
Turkin kanta Suomen Nato-jäsenyyteen näytti muuttuneen viikonloppuna, jolloin Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan sanoi, että Turkki voisi hyväksyä Suomen Nato-jäsenyyden ilman Ruotsia.
Matti Pesun arvion mukaan Suomen poliittisessa johdossa aistittiin viikonloppuna, voisiko Nato-prosessiin liittyvä ”peli olla muuttumassa”.
– Ulkoministeriön tiedotustilaisuudesta sai käsityksen, että joitain asioita on liikkeellä, mitä ei ulospäin nähdä, Pesu analysoi.
Katso koko A-studion lähetys täältä.
Voit keskustella artikkelista tiistaihin kello 23 asti.