Hirvisaalis pienentyi reippaasti Pohjanmaalla ja Rannikko-Pohjanmaalla päättyneellä metsästyskaudella. Hirviä kaadettiin yli 20 prosenttia edellisvuotta vähemmän pohjalaismaakunnissa, kun koko maassa vastaava luku oli kolmetoista.
Syynä on hirvikannan pienentyminen.
Suhteellisesti eniten saalismäärät vähenivät valtakunnallisesti Lapissa, Pohjanmaalla ja Kainuussa.
Myös pyyntilupia myönnettiin kitsaammin pohjalaismaakuntiin, noin viidennes vähemmän kuin edellisvuonna. Yhdellä pyyntiluvalla voi kaataa yhden aikuisen tai kaksi vasaa.
Pohjanmaalla myönnetyistä pyyntiluvista käytettiin 83,1 prosenttia, Rannikko-Pohjanmaalla taas reilut 74 prosenttia.
Lue seuraavaksi: Hirvikanta alkaa olla tavoitteessaan Vaasan ja Kokkolan seuduilla
Viime vuosikymmeninä hirvikantaa on karsittu kovalla kädellä, jotta niiden aiheuttamia liikenneonnettomuuksia ja metsätuhoja saataisiin vähennettyä. Tuhoja onkin saatu kannan säätelyllä pienentymään.
Koko maan hirvisaalis oli menneellä metsästyskaudella pienempi kuin kertaakaan aiemmin 2000-luvulla.
Luonnonvarakeskus arvioi vuosittain hirvikannan kokoa.
Viime kevään arvion mukaan kanta oli pienentynyt noin kuusi prosenttia ja oli metsästyksen jälkeen reilui 80 000 hirveä.
Uusi arvio hirvikannasta tehdään maaliskuussa.