Hyppää sisältöön

Taloushallintoalalle syntyi neuvottelutulos – perjantaina alkavaksi kaavailtu lakko voi peruuntua

Taloushallintoalan lakko olisi alalla ensimmäinen koskaan.

Työntekijä Nokian toimistolla Tampereen Hatanpäällä.
Taloushallintoalan lakko peruuntuu, jos jäsenäänestyksissä hyväksytään saavutettu neuvottelutulos. Kuva: Jani Aarnio / Yle
STT

Toimihenkilöliitto Erto, Ammattiliitto Pro sekä Palvelualojen työnantajat Palta ovat saavuttaneet neuvottelutuloksen taloushallintoalan työehtosopimuksesta. Asiasta kertoo Erto tiedotteessaan.

Jos neuvottelutulos hyväksytään osapuolten hallinnoissa, peruuntuu lakko, jonka oli määrä alkaa perjantaina ja kestää maanantaihin. Samalla poistuisivat myös taloushallintoalaa koskevat liukumakielto sekä kerryttämiskielto.

Erto järjestää neuvottelutuloksesta jäsenäänestyksen, joka ratkaisee, hyväksyykö liitto sovun. Osapuolet kokoontuvat käsittelemään tulosta torstaina kello 16. Neuvottelutuloksen sisällöstä kerrotaan kun osapuolten hallinnot ovat käsitelleet sen.

Taloushallintoalan lakko olisi alalla ensimmäinen koskaan.

Suosittelemme sinulle