Hyppää sisältöön

Syövästä selvinnyt Sebastien Haller astuu Erling Haalandin saappaisiin – jatkuuko viime kauden huima maalivire Mestarien liigassa?

Dortmundin keskushyökkääjä pelaa jälleen Euroopan huipputasolla kesän syöpädiagnoosin jälkeen. Mestarien liiga jatkuu neljännesvälierillä tiistaina ja keskiviikkona.

Sebastien Haller kuvassa.
Kuva: Alexandre Simoes / Borussia Dortmund via Getty Images
Paavo Forsberg,
Riku Porvari

Dortmundin keskushyökkääjä Sebastien Haller teki 4. helmikuuta Freiburgia vastaan erittäin merkityksellisen maalin Saksan Bundesliigassa.

Se oli edelliskaudella Mestarien liigassa ja Hollannin pääsarjassa maaleja huimaan tahtiin sylkeneen Hallerin ensimmäinen osuma kilpailullisessa ottelussa heinäkuun syöpädiagnoosin jälkeen.

Helmikuun 4. päivä on myös kansainvälinen syöpäpäivä, joten maaliin liittyi paljon symboliikkaa. Haller, 28, tuuletti puskumaaliaan tunteella Dortmundin kannattajien ”keltaisen muurin” edessä ja osoitti kenkiään, joissa luki ”v*tut syövästä”.

– Se, että tein maalin juuri tänään on hieno viesti kaikille syövän kanssa nyt tai tulevaisuudessa kamppaileville. Se antaa joillekin toivoa, joillekin rohkeutta. Siitä on kyse. Parempia päiviä tulee, hyökkääjä sanoi Bundesliga.comille.

Dortmundin pelaajia kuvassa.
Dortmund voitti SC Freiburgin 5–1. Haller puski 3–1-maalin. Kuva: ANP via Getty Images

Satumainen viime kausi

Yle Urheilun jalkapalloasiantuntija Miika Nuutinen kuvailee Halleria kohdepelaajaksi, joka on vahva pelatessaan selkä kohti vastustajan maalia. Esimerkiksi Dortmund haluaa käyttää häntä niin sanottuna syöttöseinänä, jotta puolustuslinjat pystytään murtamaan.

Maalinsa 191-senttinen hyökkääjä tekee rangaistusalueen sisältä, pääsääntöisesti parhailta maalintekoalueilta. Nuutisen mukaan Haller irtautuu taitavasti puolustajien vartioinnista ja hyökkää vahvasti keskityspalloihin.

– Lisäksi hän on monipuolinen viimeistelijä, joka pystyy tekemään maaleja päällään ja molemmilla jaloillaan. Se tekee hänestä vaikean vartioitavan boksissa.

Haller mätti edelliskaudella, 2021–22, hollantilaisessa Ajaxin paidassa Mestarien liigassa peräti 11 maalia vain kahdeksassa ottelussa ja oli koko turnauksen kolmanneksi paras maalintekijä. Heti UCL-debyytissään portugalilaista Sporting CP:tä vastaan Haller takoi neljä maalia.

Maalipörssissä edelle pääsivät vain espanjalaisen Real Madridin kanssa mestaruuteen asti edennyt Karim Benzema (15 maalia) ja saksalaisen Bayernin kanssa puolivälieriin päässyt Robert Lewandowski (13 maalia).

Ensimmäistä kertaa Mestarien liigassa esiintynyt Haller pelasi muutaman pelin vähemmän, sillä Ajaxin tie päättyi ensimmäisellä pudotuskierroksella portugalilaista Benficaa vastaan yhteismaalein 2–3.

Hollannin Eredivisiessä Haller tykitti 31 ottelussa 21 maalia ja juhli Ajaxin kanssa mestaruutta.

Huima kausi poiki 31 miljoonan euron arvoisen siirron bundesliigaseura Dortmundiin, joka etsi korvaajaa Manchester Cityyn siirtyneelle Erling Haalandille. Kyseessä oli Dortmundin seurahistorian toiseksi kallein hankinta.

Asiantuntija Nuutinen sanoo, että Haller ei tuo nopeissa hyökkäyksissä samanlaista uhkaa kuin Haaland.

– Haller ei hyökkää yhtä räjähtävästi isoihin tiloihin. Tosin harva pelaaja pystyy kilpailemaan tässä Haalandin kanssa.

Nuutinen kuitenkin kehuu nykyisen Dortmund-kärjen kokonaisvaltaista pelaamista. Haller muun muassa osallistuu hyökkäysten rakentamiseen vahvemmin kuin Haaland.

– Hallerilla on urallaan yli 50 maalisyöttöä eli hän ei ole pelkästään maalintekijä, vaan pystyy myös antamaan ratkaisevia ja viimeisiä syöttöjä ennen maalia. Halleria ei voi verrata nopeissa hyökkäyksissä Haalandiin, mutta rangaistusalueella hän on ehdottomasti samanveroinen.

Jatkaako Haller maalitehtailuaan Mestarien liigassa, Miika Nuutinen?
Sebastien Haller kuvassa.
Haller voitti Ajaxissa kaksi Hollannin mestaruutta. Kuva: Getty Images

Takaisin kehiin

Pariisin lähiöissä varttunut Haller edusti nuorisomaajoukkueissa Ranskaa, mutta päätti lopulta valita äitinsä kotimaan Norsunluurannikon. Haller siirtyi vuonna 2015 ranskalaisesta Ligue 2 -seura Auxerrestä Hollannin pääsarjaan FC Utrechtiin. Kahden vuoden kuluttua hän jatkoi saksalaiseen Eintracth Frankfurtiin, jossa teki kahden kauden aikana 77 ottelussa 33 maalia.

Vuonna 2019 West Ham hankki hyökkääjän Englannin Valioliigaan 50 miljoonalla eurolla. Saarivaltion kentillä maaleja ei kuitenkaan syntynyt aivan entiseen tahtiin, 54 ottelussa 14 kappaletta.

Hallerin tähti näytti olevan laskussa, kun hän siirtyi hakemaan vauhtia Ajaxiin alkuvuonna 2021, alle puoleen hintaan West Ham -siirtoon nähden. Ruuti oli kuitenkin kuivaa heti ensimmäisenä keväänä. 19 ottelussa 11 maalia ja Hollannin mestaruus. Seuraavalla kaudella tulikin huippuveto Mestarien liigassa.

Hallerin urakehitys tyssäsi kesällä 2022 ennen kuin hän ehti pelata otteluakaan uudessa seurassaan. Hän tunsi vointinsa huonoksi heinäkuussa Dortmundin harjoitusleirillä ja hänet lähetettiin tutkimuksiin. Diagnoosi oli karu: kivessyöpä. Kasvain oli pahanlaatuinen ja edessä oli kemoterapia.

– Koko seura toivoo, että Sebastien toipuu mahdollisimman pian. Teemme kaikkemme, että hän saa parasta mahdollista hoitoa, Dortmundin urheilujohtaja Sebastian Kehl sanoi kesällä.

Sebastien Haller kuvassa.
Haller on monipuolinen keskushyökkääjä, joka kykenee laukomaan molemmilla jaloillaan. Voimakkaana, akrobaattisena ja pitkänä pelaajana 191-senttinen Haller on uhka myös pääpelissä. Syöttäminenkin onnistuu. Kuva: DeFodi Images via Getty Images

Hoidot ja kaksi leikkausta tehosivat. Haller palasi Dortmundin harjoituksiin tammikuun alussa treenattuaan ensin vanhan seuransa Ajaxin kanssa. Haller teki tammikuun puolessa välissä hattutempun harjoitusottelussa FC Baselia vastaan. Hän on pelannut viidessä Bundesliigan ottelussa yhteensä 239 minuuttia.

– Pelikuntoni ei ole vielä täydellinen, mutta vain pelaamalla pääsen täyteen kuntoon. Kiitos kaikille, jotka auttavat minua suoriutumaan, sillä se ei ole helppoa. Kehoni on muuttunut. Täytyy työskennellä kovaa, mutta en saa mennä rajan yli, sillä minun täytyy toipua toisesta leikkauksesta. Tarvitsen aikaa. Se on hankalaa, muttei mitään verrattuna viimeisiin kuukausiin, Haller sanoi.

Jatkuuko hurja tahti Mestarien liigassa?

Dortmund on voittanut Hallerin paluun jälkeen kaikki viisi Bundesliigan otteluaan ja on sarjassa kolmantena, kolme pistettä kärkijoukkue Bayern Münchenin takana.

Asiantuntija Nuutinen toteaa, että Dortmundissa on jonkinlainen jälleenrakentaminen käynnissä. Hänen mukaansa päävalmentaja Edin Terzić yrittää tehdä samaa, minkä Jürgen Klopp teki aikanaan eli palauttaa Dortmundin huipulle.

– Tammikuussa on tullut paljon positiivisia esityksiä ja Haller voi olla se puuttuva palanen. Toisaalta pitää ymmärtää, että hänellä on takanaan pitkä tauko ja vielä vakavista terveydellisistä syistä. Odotuksia ei voi asettaa viime kauden suorituksiin.

Saksalaisseura tarvitsee keskushyökkääjäänsä myös Mestarien liigassa. Keskiviikkona nähdään, jatkaako Haller siitä, mihin viime kauden päätteeksi sarjassa jäi, kun Dortmund kohtaa neljännesvälierässä Valioliigassa puolivälin sijoituksilla kyntävän Chelsean.

Miika Nuutisen mukaan Dortmundilla on erinomainen mahdollisuus edetä parista jatkopeleihin.

– Nyt on herkullinen aika kohdata Chelsea. Seurassa on kauden aikana vaihtunut päävalmentaja, ja Graham Potterilla on ollut todella vaikea alku. Tammikuussa ostettiin monta profiilipelaajaa, eivätkä tulokset ainakaan vielä ole olleet kovin hyviä. Chelsealla on todella kovat paineet onnistua.

Mitä odotat PSG–Bayern-ottelusta, Miika Nuutinen?

Lähteet: Bundesliga.com, Marca, Transfermarkt.

Suosittelemme sinulle