Hyppää sisältöön

Ähtärin pandojen tulevaisuudesta päätetään pian – ministeriön pandatyöryhmässä työ on vielä kesken ja kaikki vaihtoehdot pöydällä

Pandatyöryhmä kartoittaa poliittisia päätöksiä varten kaikki vaihtoehdot valtion rooliksi. Ähtärin eläinpuiston hallitus tekee omat päätöksensä Lumin ja Pyryn palauttamisesta parin viikon päästä.

Isopanda Ähtärin pandatalossa
Lumin ja Pyryn tulevaisuuden koti selvinnee helmikuun viimeisenä iltana, kun Ähtärin eläinpuiston hallitus tekee asiassa päätöksensä. Ministeriön työryhmä pyrkii saamaan työnsä päätökseen kuun aikana. Kuva: Birgitta Vuorela / Yle
Hanne Leiwo

Maa- ja metsätalousministeriön pandatyöryhmän työ etenee, mutta on vielä kesken.

Kansliapäällikkö Jaana Husu-Kallion mukaan työ saadaan toivottavasti päätökseen helmikuun aikana.

Ähtärin eläinpuiston hallitus tekee omat päätöksensä Lumi ja Pyry pandojen tulevaisuudesta ja mahdollisesta takaisin Kiinaan lähettämisestä tiistai-iltana 28. helmikuuta.

Lisää: Ministeriön mukaan pandojen palauttaminen on todellinen vaihtoehto, jonka rahapula pakottaa selvittämään

Ähtäriä kuultu

Työryhmä on kuullut jo Ähtärin eläinpuistoa ja Ähtärin kaupunkia.

Husu-Kallion mukaan ähtäriläisten kanssa käytiin hyvät avoimet keskustelut.

Virkamiestyönä selvitetään muun muassa vaihtoehdot siitä, mikä valtion rooli jatkossa on pandojen suhteen. Työryhmä tekee työtään poliittisen päätöksenteon tueksi.

Husu-Kallio ei kommentoi, millaisia vaihtoehdot voisivat olla.

Työryhmällä on seuraava kokous tänään torstaina 16. helmikuuta. Myös ensi viikolle on sovittu kokousaika.

Ähtäriläisiä ei ole tarkoitus enää kuulla.

Kuusi vuotta Suomessa

Ähtärin eläinpuistossa vietetään viikonloppuna ”pandojen vuosijuhlaa”.

Isopandat Lumi ja Pyry tuotiin Suomeen tammikuussa 2017 ja ne pääsivät karanteenista ensi kertaa yleisön nähtäville 17. helmikuuta 2017.

Lumi ja Pyry saapuivat Suomeen viisi vuotta sitten. Nyt niiden matka Suomessa on katkolla.

Kuuntele Uutispodcast, jossa analysoidaan Ähtärin pandojen kohtaloa ja niiden ympärille syntynyttä ulko- ja sisäpoliittista sotkua.

Suosittelemme sinulle