Vasemmistoliiton Tampereen toimiston tiloihin postitettiin räjähteen näköinen esine keskiviikkona iltapäivällä. Lähetys oli kirjeenomainen.
Näsilinnankadulla sijaitsevasta puolueen toimistosta ilmoitettiin Sisä-Suomen poliisille ja toimiston väki poistui ulos toimiston tiloista.
– Poliisin räjähdeasiantuntijat tarkastivat kirjeen sisällön, kertoo ylikomisario Ismo Nykopp Sisä-Suomen poliisista Tampereelta.
Kirjeen sisältö todettiin vaarattomaksi.
Nykopp kertoo, että poliisi varustautuu tilanteissa aina tehtävän mukaan.
Sisä-Suomen poliisi jatkaa paketin sisällön tutkimista ja tapauksen selvittämistä.
Poliisi tutkii asiaa laittomana uhkauksena.
Vasemmistoliiton toimiston ovelle Näsilinnankadulle viidenteen kerrokseen mennyt Ylen toimittaja Juha Kokkala kertoo, että toimiston oven raosta oli huikattu, että he eivät kommentoi asiaa vaan poliisi hoitaa tiedotuksen.
Vaalitilaisuus peruttiin
Tapahtuneen vuoksi puolueen Tampereelle keskiviikkoiltana suunnittelema vaalitilaisuus peruttiin. Se siirretään pidettäväksi toiseen ajankohtaan.
Kyseessä oli neljän eduskuntavaaleissa ehdolla olevan ehdokkaan keskustelutilaisuus.
Se piti järjestää kumppanuustalo Artellin tiloissa keskiviikkona kello 18 alkaen.
Tilaisuudessa oli tarkoitus keskustella yhdenvertaisuudesta muun muassa työelämän, antirasismin ja koulutuksen näkökulmasta.