Planican MM-hiihdot Ylen kanavilla 22.2.–5.3.2023. Katso hiihdon MM-kisojen ohjelma ja lähetystiedot tästä linkistä.
Suomalaishiihtäjä Arsi Ruuskanen kaatui pahasti Planican MM-kisojen yhdistelmäkilpailun alussa ja loukkasi jalkansa.
23-vuotiaan suomalaishiihtäjän onnettomuus ei tallentunut TV-kuviin. Sen sijaan norjalainen huoltaja Tord Hegdahl todisti 50 metrin päästä tilannetta, jossa oli osallisena Ruuskasen lisäksi italialaishiihtäjä Paolo Ventura.
Hegdahlin mukaan Ventura ja Ruuskanen kaatuivat, minkä jälkeen he liukuivat ulos radalta. Italialainen vältti onnekseen radan varteen pystytetyn puisen mainosaidan, mutta suomalainen ei ollut yhtä onnekas.
– En nähnyt, mistä tilanne sai alkunsa, mutta se oli erittäin paha onnettomuus. Osumakohta oli lujaa puuta, ja hän oli kivuissaan heti törmäyksen jälkeen, Hegdahl kertoo puhelimitse ja arvioi Ruuskasen vauhdiksi noin 30–35 kilometriä tunnissa.
– Suomalainen jäi roikkumaan kiinni aitaan, Hegdahl kuvailee.
Suomen joukkueen lääkäri Janne Pesonen vahvistaa Yle Urheilulle, että Ruuskanen osui mainosaitaan ja todennäköisesti sekä tolppaan että mainosaidan puiseen jalkaan.
Norjalaishuoltaja Hegdahlin mukaan Ruuskanen sai nopeasti apua eri maiden huoltajilta, mutta hänet pois kuljettaneella moottorikelkalla kesti tulla paikalle noin kymmenen minuuttia.
– Siinä kohtaa rataa ei ole lähellä tietä, joten ambulanssi ei päässyt paikalle, Hegdahl sanoo.
– Hänet oli kannettava pois onnettomuuspaikalta. Käveleminen ei tullut kyseeseen.
Lääkäri Pesosen mukaan Ruuskanen on olosuhteisiin nähden hyvävointinen ja isoimmat vammat vältettiin.
– Arsi jäi tarkkailtavaksi sairaalaan varotoimenpiteenä. Hän on hyvävointinen, Pesonen kertoo.
– Hänellä on laajat pehmytkudosvauriot jalassa, ja ne nyt pitää parannella. Alaraajassa ei ole murtumaa.
Hiihtoliitto tiedottaa Ruuskasen tilasta enemmän myöhemmin, mutta Pesosen mukaan Ruuskasen MM-kisat ovat ohi.
Pesonen kertoi myös, että mainosaidan sijainnista on annettu palautetta ja kisajärjestäjät ovat vakuuttaneet, että aita on jo poistettu.
”Hän olisi voinut lyödä päänsä”
Norjalaishuoltaja Hegdahl kertoo, että kisan aikana lumi oli erilaista kuin Norjan huoltojoukkojen viikon kestäneissä testeissä.
– Näissä oloissa mainosaita olisi pitänyt sijoittaa muualle. Olen hiihtänyt onnettomuuspaikkaa viikon, mutta olot olivat tänään aivan erilaiset kuin aiemmin, Hegdahl sanoo.
Yle Urheilun asiantuntija Ville Nousiainen kävi onnettomuuspaikalla ja totesi, että tilanteessa olisi voinut käydä pahemminkin.
– Jos hän olisi kaatunut pari metriä aikaisemmin, niin siinä oli iso kivi, mihin hän olisi voinut lyödä päänsä. Olisi voinut tulla vielä pahempaa jälkeä, Nousiainen sanoo.
Nousiaisen mukaan tilanteen olisi voinut estää radan kallistuksilla. Niitä oli yritetty, mutta liian vähän.
– Siinä kurvissa lähdetään kääntymään vasemmalle, siihen tullaan kovalla vauhdilla ja se jyrkkenee koko ajan. Jos oikeaa puolta penkasta olisi nostettu vähän ylemmäksi, siihen olisi tullut hyvä kallistus. Tällöin ei ajauduttaisi niin helposti oikeaan laitaan, eikä ulos ladulta, Nousiainen pohtii.
Nousiaisen mukaan suurin ongelma tilanteessa on se, että tuohon kurviin tullaan isossa ryhmässä.
– Kun mennään sadan hengen lössissä, niin siinä on vain vähän tehtävissä. Jos joku horjahtaa tai kaatuu päin, ei siinä voi tehdä mitään.
Ruuskasen kanssa ulos laskenut italialaishiihtäjä Paolo Ventura kertoi Expressenille rikkoneensa tilanteessa suksensa. Hän jäi kaksi minuuttia kärjestä, joten hän päätti keskeyttää.
Venturan mielestä kisajärjestäjien olisi pitänyt suolata latu. Kaiken kaikkiaan viisi hiihtäjää keskeytti kilpailun.
– Näissä oloissa moni keskeytti kisan. Olosuhteet eivät olleet hyvät. Oli vaikea hiihtää. Järjestäjien olisi pitänyt suolata latu. Latu oli vaarallinen, Ventura kommentoi.
Päivitys kello 22.29: Päivitetty tieto Arsi Ruuskasen vamman laadusta, ja tieto siitä, että hän jää sairaalaan tarkkailtavaksi.