Hyppää sisältöön

Samat karkit, yli 50 prosentin ero hinnassa – tätä yllättävää säästövinkkiä voit kokeilla lähikaupassa

Ostamalla karkit irtokarkkihyllystä voi saada merkittävää säästöä. Yle vertaili muutaman suositun karkin hintoja.

Esimerkiksi Susu-palat maksavat irtokarkkihyllyssä selvästi vähemmän kuin omassa pussissaan. Video: Markku Pitkänen / Yle
Sanel Sivac
Avaa Yle-sovelluksessa

Karkin hinta vaihtelee dramaattisesti sen mukaan, ostatko herkun irtokarkkihyllystä vai valmiista pussista.

Vertasimme muutamien suosittujen karkkien kilohintoja irtokarkkihyllyssä samojen karkkien hintoihin valmiissa pusseissa. Vertailu tehtiin Helsingin Pasilan Tripla-kauppakeskuksessa. Tulos yllättää.

Esimerkiksi Fazerin Susu-palojen hinta voi olla jopa kaksinkertainen omassa pussissaan verrattuna irtokarkkihyllyn hintaan.

Helsingin Triplan Prisman hintoja

  • Susu-palat

Irtokarkin kilohinta 7,95 €

Karkkipussin kilohinta 17,43 €

Säästö 54 %

  • Pätkis-palat

Irtokarkin kilohinta 7,95 €

Karkkipussin kilohinta 12,07 €

Säästö 34 %

  • Haribo Click Mix

Irtokarkin kilohinta 7,95 €

Karkkipussin kilohinta 8,18 €

Säästö 3 %

  • Ässä Mix

Irtokarkin kilohinta 7,95 €

Karkkipussin kilohinta 9,39 €

Säästö 15 %

Helsingin Triplan K-Supermarketin hintoja

  • Susu-palat

Irtokarkin kilohinta 11,95 €

Karkkipussin kilohinta 20,29 €

Säästö 41 %

  • Pätkis-palat

Irtokarkin kilohinta 11,95 €

Karkkipussin kilohinta 16,79 €

Säästö 29 %

  • Haribo Click Mix

Irtokarkin kilohinta 11,95 €

Karkkipussin kilohinta 8,91 €

Säästö: irtokarkki on 25 % kalliimpi!

  • Ässä Mix

Irtokarkin kilohinta 11,95 €

Karkkipussin kilohinta 12,72 €

Säästö: 6 %

Karkkihylyllä asioiva Antti Palonen on huomannut saman asian.

– Irtokarkkihyllyllä on monia karkkeja, joita saatan myös ostaa valmiiksi pakattuina karkkipusseina. Ne ovat irtokarkkihyllyltä ostettuna huomattavasti edullisempia.

Hinnan lisäksi irtokarkkihylly voittaa pussin myös valikoimassa.

– Irtokarkkihyllystä pystyy valitsemaan itselle mieluisat karkit, niin ei tarvitse tyytyä yhteen tiettyyn karkkiin.

Antti Palonen kertoo, että hän ostaa karkit mieluiten irtokarkkihyllystä valikoiman vuoksi.

Miksi karkkien hinnassa on näin isoja eroja?

Vastaus on, että kauppa myy irtokarkkeja keskiarvohinnalla, jota on painotettu myyntimäärien mukaan. Toisin sanoen irtokarkkihyllyn kalliit ja halvat makeiset paketoidaan kaikki saman kilohinnan alle.

– Irtomakeiskonseptin ajatus on, että asiakas saa valita juuri haluamiansa makeisia haluamansa määrän. Tämä on mahdollista, kun käytetään asiakkaille yhtä selkeää kilohintaa, SOK:n marketkaupan myyntijohtaja Antti Oksa sanoo.

Ostovoima kansalaisten keskuudessa on selkeästi heikentynyt elintarvikkeiden hintojen nousun myötä. Tämä ei kuitenkaan näy irtokarkkiosastolla, sanoo Anna Gröhn, joka työskentelee Helsingin Tripla-ostoskeskuksen Prismassa päivittäistavarapuolen päällikkönä.

– Elintarvikkeiden hintojen nousu ei ole vaikuttanut irtokarkkien suosioon. Oikeastaan kehitys on ollut päinvastainen. Sijaitsemme vilkkaassa paikassa, niin se varmasti vaikuttaa myös.

Korjattu 3.3. klo 13.45: Jutussa luki aiemmin, että Haribo Click Mix olisi K-Supermarketissa 25 prosenttia kalliimpi karkkipussissa kuin irtokarkkihyllyllä, vaikka asia on juuri päinvastoin.

Voit keskustella aiheesta 4.3. klo 23:een asti.

Suosittelemme sinulle