Lahden kaupunki jatkaa Fazerille kaavaillun tontin esirakentamista Pippo-Kujalassa.
Vaikka yhtiö ilmoitti hiljattain, että se suunnittelee Lahteen pelkän suklaatuotantonsa siirtämistä, niin tontin työstöön supistetuilla suunnitelmilla ei ole vaikutusta.
– Etenemme sopimuksen mukaan. Louhintatöistä noin 60 prosenttia on nyt tehty, sanoo kaupungingeodeetti Juha Helminen.
Louhimiset valmistuvat tämän vuoden loppuun mennessä. Toisen alueen eli sähkölinjojen alueen kilpailutus on myös käynnistymässä.
Helminen muistuttaa, että vaikka Fazerin suunnitelmat tontilla ovatkin aiemmasta supistuneet, niin tontille jää tilaa laajennuksiin tai tuleviin investointitarpeisiin.
Fazerin on määrä tehdä investointipäätös suklaatuotantonsa siirrosta Lahteen tämän vuoden aikana. Tällä hetkellä suklaata tuotetaan vanhaksi käyneissä toimitiloissa Vantaalla.
Seuraa Päijät-Hämeen uutisia Yle Areenassa ja Ylen verkossa.