LAHTI.
– Vähän p**ka maku jäi suuhun, toteaa Eero Rantala Salpausselän maailmancupin sprinttikarsinnan jälkeen.
Nuorten MM-sprintin pronssimitalisti on hetkeä aiemmin erottunut joukosta, kun urheilijat poistuvat Salpausselän maailmancupin sprinttikarsinnan jälkeen maalialueelta. Eero Rantala tutkii tarkkaan tulostaulua ja käyttää siihen kenties eniten aikaa kaikista 72 kilpailijasta.
Rantala oli karsinnan 54:s. Hän jäi jatkopaikasta viitisen sekuntia.
– Oltiin aika kaukana. En ole tyytyväinen tulokseen. Kisan aikana ei käynyt mitään. Ei vaan riittänyt, Rantala sanoi.
Väliajassa jyrkän nousun päällä Rantala oli vielä sekunnin päässä jatkopaikasta.
– En saanut tehtyä tarpeeksi töitä mäen päällä, Rantala totesi.
19-vuotias Rantala nappasi alkuvuodesta nuorten MM-kisoissa Kanadassa sprintissä pronssia. Aikuisten MM-kisojen aikaan Vuokatti Ski Teamin urheilija kävi kisaamassa Norjan nuorten mestaruuskisoissa. Hän oli perinteisen 20 kilometrin kilpailussa neljäs norjalaisten keskellä.
– Oli hienoa. Siellä on tosi kova taso ja kovia vastustajia. Oli mukava hiihtää, Rantala kuvaili.
Rantala koki, että Norjassa oli siihen aikaan sopivat kisat hiihdettäväksi.
– On kiinnostavaa hiihtää heitä vastaan. Kansallinen taso on niin kova, Rantala sanoo.
Jalkavaivat näkyivät Lahdessa
Rantalan alkukautta värittivät jalkavaivat. Ne vaivasivat syyskuulle asti. Kainuun Sanomissa tammikuun alussa Vuokatti Ski Teamin Hannu Koivusalo kertoi, kuinka Rantala kehitti ennen kauden alkua pakon edessä ylävartalon voimaa ja tasatyöntöä. Kainuun Sanomissa näitä kuvailtiin Rantalan ”erityisaseeksi”.
Nyt lupaus kuitenkin huomasi Salpausselän vaativalla sprinttiradalla, että jalat kaipaavat harjoittelua.
– Jalkoja pitää saada paremmaksi. Niitä ei ole saanut treenattua. Ei ole tarpeeksi terävä, Rantala totesi tilanteestaan.
Salpausselän sprintti oli Rantalalle uran toinen maailmancup-sprintti. Marraskuussa 2021 Rantala oli Rukalla perinteisen sprintissä 60:s.
Vaikka nuorelle lupaukselle tulikin tällä kaudella arvokisamitali, Rantalan mukaan kaudella on nähty ”perussuorituksia”. Tulevaisuuden tavoitteena onkin totta kai pärjätä myös terävimmällä huipulla.
– Nyt olen ollut kahdessa maailmancupin sprintissä ja jäänyt kauas. Sprinttiin pitää saada vauhtia lisää, Rantala totesi.
Suomalaislupaus on mukana Salpausselän maailmancupissa vielä myös sunnuntaina 20 kilometrin yhteislähtökisassa.