Ranskan perustuslakineuvosto ottaa tänään kantaa siihen, voidaanko epäsuosittu eläkeuudistus hyväksyä. Ihmiset ovat protestoineet ja lakkoilleet jo viikkoja Ranskassa sitä vastaan.
Ranskan pääministerin Elisabeth Bornen hallitus ajoi ammattiliittojen vastustaman eläkelain läpi ilman parlamentin äänestystä. Poikkeusmenettely oli mahdollista perustuslain kiistellyn pykälän ansiosta. Parlamentin äänestyksessä laki olisi todennäköisesti kaatunut.
Uusi laki nostaa eläkeiän 62 vuodesta 64 vuoteen ja pidentää aikaa, joka ihmisen on oltava töissä saadakseen täyden eläkkeen. Ranskan hallitus on perustellut pidempiä työuria eläkejärjestelmän kestävyyden varmistamisella.
Ranskan perustuslakineuvoston kanta linjaa, tuleeko laki sellaisenaan voimaan tai ei. Käytännössä neuvosto ottaa kantaa kahteen asiaan. Ensin se arvioi, onko laki linjassa Ranskan perustuslain kanssa, kertoo Le Monde. Toiseksi se arvioi sitä, voidaanko eläkeuudistuksesta järjestää kansanäänestys, mitä erityisesti Ranskan vasemmisto on ajanut.
Lähde: AFP