Hyppää sisältöön

Luokanopettajien lähiopetus vähenee Kokkolassa – jatkossa iso osa koulutuksesta tarjotaan verkon kautta

Lähiopetusta järjestetään keskimäärin viikko kuukaudessa.

Saaga Salonen on kärsinyt etäopiskelusta korona-aikana. Salonen kuvattuna kotonaan opiskelemassa.
Opiskelu tapahtuu tulevaisuudessa enemmän itsenäisesti eli niitä tehdään verkossa tai reaaliaikaisen online -opetuksen kautta. Kuva: Tuomo Björksten/Yle
Iina Kluukeri

Luokanopettajien aikuiskoulutus muuttuu monimuotokoulutukseksi syksyllä Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksessa, tiedottaa opinahjo.

Se tarkoittaa, että opiskelijoilla on lähiopetusta jatkossa enää noin viikko kuukaudessa Kokkolassa.

Opiskelu tapahtuu tulevaisuudessa enemmän itsenäisesti eli niitä tehdään verkossa tai reaaliaikaisen online -opetuksen kautta.

Muutosta perustellaan sillä, että koronapandemian myötä verkko-opiskelusta on saatu myönteisiä kokemuksia, vaikka luokanopettajan ammatti onkin vahvasti vuorovaikutusammatti. Myös tutkimusnäytöt puoltavat koulutuksen kehittämistä, sanoo professori Heidi Harju-Luukkainen.

– Aikuisopiskelijoita ja heidän oppimiskokemuksiaan on kuultu myös koulutuksen kehittämistutkimuksissa. Tämä kehityssuunta vastaa heidän tarpeisiinsa, sanoo Harju-Luukkainen.

Koulutus kestää noin 1,5–2 vuotta.

Luokanopettajien aikuiskoulutus on yliopistokeskuksen historian ensimmäinen maisterikoulutus. Se perustettiin vuonna 1988.

Suosittelemme