Hyppää sisältöön

Metsäpalo kiinnitti autoilijoiden huomion Salossa – kaksi hehtaaria maastoa paloi moottoritien vieressä

Pelastuslaitos sai hälytyksen maastopalosta torstaina iltapäivällä kello 16 aikaan Salossa Yltjärven lähellä. Sammutustöihin osallistui yli 20 pelastuslaitoksen yksikköä.

Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen logo paloautossa.
Arkistokuva. Kuva: Johanna Lehtola / Yle
Johanna Lehtola

Salossa paloi noin kaksi hehtaaria metsää torstaina iltapäivällä.

Varsinais-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen maastopalosta kello 16 aikaan. Ilta kello 19 mennessä paloalue oli saatu rajattua ja hallintaan. Paikalla maastopaloa oli sammuttamassa peräti 21 yksikköä.

– Tulipalopaikka on ihan lähellä Turku-Helsinki-moottoritietä. Saimmekin useamman ilmoituksen maastopalosta ohiajavilta autoilijoilta, kertoo päivystävä palomestari Toni Pyökäri.

Syttymissyystä ei ole vielä tietoa. Maasto on kuitenkin Varsinais-Suomessa erittäin kuivaa. Lähellä ei ollut rakennuksia, jotka olisivat olleet vaarassa maastopalon takia. Lähellä oli Pyökärin mukaan ainoastaan linkkitorni ja siihen liittyviä rakennuksia. Palo saatiin hallintaan ennen sinne leviämistä.

Päivystävä palomestari arvioi, että sammutustyöt jatkuvat vielä koko illan ajan.

– Palanut metsäpohja pitää lisäksi kastella vielä hyvin.

Suosittelemme