Torniolainen Timo Vokkolainen on sijoittunut Taitaja2023-kisassa hopealle. Ammattiopisto Luovi Torniota edustanut Vokkolainen kilpaili Puhdistuspalvelun PLUS-lajissa. Puhdistuspalvelun kilpailutehtäviin sisältyi ylläpitosiivousta, ikkunan pesua ja lajittelutehtävä.
Vokkolainen oli itsekin tyytyväinen kisasuoritukseen.
– Tehtävät olivat haastavia, mutta hyvin suoriuduin omasta mielestä, minkään tehtävän jälkeen ei tullut pettymystä, että olisi mennyt huonosti, Vokkolainen kertoo tiedotteessa.
Taitaja2023-tapahtuma järjestettiin Espoossa 8.−11. toukokuuta. Mitaleista kisaamassa oli yhteensä noin 370 ammatillisessa koulutuksessa opiskelevaa nuorta. Mitalit jaettiin 47 lajissa, joista viisi oli erityistä tukea tarvitseville opiskelijoille tarkoitettuja TaitajaPLUS-lajeja.
Lue lisää Lapin uutisia. Kuuntele ja katsele sisältöjämme Yle Areenassa.