Puumalan Kesohiekanselältä on löytynyt katiskaan kuollut norppa.
Norppa on Metsähallituksen mukaan voinut jäädä katiskaan jo viime syksynä.
Kalastusrajoitusalueelta löytynyt pyydys ei ollut norppaturvallinen, minkä takia Metsähallitus aikoo tehdä asiasta rikosilmoituksen. Saimaan kalastusrajoitusalueella norpille vaaralliset verkot on kielletty ympäri vuoden.
– Kyseessä oli kokoontaitettava nylonverkkoinen katiska. Pyydyksen omistajaa ei tiedetä. Tieto katiskaan kuolleesta norpasta tuli 24. toukokuuta paikalliselta asukkaalta, joka oli havainnut kelluvan katiskan, jonka sisällä oli norppa, toteaa Metsähallituksen erätarkastaja Paavo Väisänen.
Metsähallituksen tiedotteen mukaan kyseessä oli noin metrin mittainen naarasnorppa. Koko viittaa siihen, että kyseessä on kuutti tai ainakin nuori yksilö. Norppa toimitetaan ruumiinavaukseen Ruokavirastolle.