Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken vierailee kolmessa Pohjoismaassa ensi viikolla.
Ensin hän käy Ruotsissa ja osallistuu Luulajassa 29.-31. toukokuuta järjestettävään Yhdysvaltain ja EU:n kauppa- ja teknologianeuvoston kokoukseen yhdessä Yhdysvaltain kauppaministeri Gina Raimondon kanssa.
Keskiviikkona ja torstaina hän osallistuu Oslossa Naton epäviralliseen ulkoministerikokoukseen.
Perjantaina hän vierailee Suomessa. Vierailua isännöi väistyvä ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.). Ulkoministerit keskustelevat ajankohtaisista ulko- ja turvallisuuspoliittisista kysymyksistä, Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa sekä pitkäaikaisen tuen antamisesta Ukrainalle.
– Nykyisessä turvallisuustilanteessa yhä syvenevät säännölliset keskustelut Yhdysvaltojen kanssa ovat tärkeitä. Olen tyytyväinen saadessani toivottaa ulkoministeri Blinkenin tervetulleeksi Suomeen ja jatkaa vuoropuhelua kanssaan, sanoo ulkoministeri Haavisto ministeriön tiedotteessa.
Myös ulkoministeri Blinken kommentoi Twitterissä odottavansa vierailua.
Blinken tapaa myös väistyvän pääministerin Sanna Marinin (sd.) ja pitää puheen Ukrainan sodasta.