Pohjois-Pohjanmaalla sinileväseurannassa on 28 havaintopaikkaa eri puolilla maakuntaa. Merialueella on kuusi havaintopaikkaa, Kuusamo-Taivalkoski-Pudasjärvi alueella seurantaa on yhdeksässä järvessä, Oulun seudulla yhdessä ja Vaalassa kahdessa.
Sinileväseuranta aloitettiin toukokuun lopulla ja se jatkuu syyskuun loppuun saakka.
Ensimmäisellä seurantaviikolla Pohjois-Pohjanmaan havaintopaikoilla ei havaittu sinilevää, kerrotaan ely-keskuksen tiedotteessa.
Yleensä ensimmäiset sinilevähavainnot ajoittuvat Pohjois-Pohjanmaalla juhannusviikolle. Runsaimmin sitä havaitaan lämpimän veden aikaan heinä-elokuun paikkeilla.
Sinileväseuranta toteutetaan yhdessä Suomen ympäristökeskuksen, Ely-keskusten, kuntien ympäristöviranomaisten ja aktiivisten ranta-asukkaiden kanssa. Pohjois-Pohjanmaalla Oulujoen rotaryklubi osallistuu sinilevän havainnointiin Oulujoen alaosalla Pikkaralan lossin luona ja Sanginjokisuulla, Muhoksen rotaryklubi seuraa Montanlammen sinilevätilannetta.
Havainnoitsijat arvioivat silmämääräisesti havaintopaikan sinilevän määrän kerran viikossa ja raportoivat siitä Järvi-meriwiki-palveluun.
Valtakunnallinen leväseuranta tuottaa yleiskuvan sinilevätilanteessa Suomessa. Seurantaan kuuluu yhteensä yli 400 havaintopaikkaa sisävesillä ja merialueilla.
Seuraa mitä lähelläsi tapahtuu. Lue ja katso lisää uutisia Pohjois-Pohjanmaalta.