Hyppää sisältöön

HJK jäi taas ilman maaleja ja fanit vaativat päävalmentaja Toni Koskelan eroa: ”Elämä on sellaista”

KuPS nousi Veikkausliigan kärkeen 3–0-voitolla Hakasta. Samaan aikaan HJK ja SJK väänsivät maalittoman tasapelin Helsingissä.

Toni Koskela
Toni Koskela on valmentanut Klubia vuodesta 2019. Kuva: Matti Raivio/All Over Press
Hinni Hirvonen,
Mikko Lehessaari,
STT Urheilu

Miesten jalkapalloliigan kärkijoukkue vaihtui lauantaina, kun KuPS kaatoi kotonaan Hakan 3–0 ja nousi sarjakärkeen. Samaan aikaan Helsingissä HJK ja SJK päätyivät maalittomaan tasapeliin.

KuPSilla on nyt kasassa 22 pistettä, SJK:lla 21 ja HJK:lla 20.

Kuopiolaisten maalintekijöinä kunnostautuivat Jasse Tuominen, Urho Nissilä ja Gabriel Bispo. Kuopiolaisten komeimmasta osumasta vastasi Nissilä, joka esitteli potkutekniikkaansa ja vei kuopiolaiset 23. minuutin pelin jälkeen 2–0-johtoon.

Urho Nissilän kauden kolmas osuma oli komea.

HJK:n ja SJK:n välisessä kärkikamppailussa ei maaleja yli 5 600 katsojan harmiksi nähty. Klubille tasapeli oli miesten pääsarjassa jo kolmas peräkkäinen.

Helsinkiläisryhmä on onnistunut maalinteossa näissä kolmessa kamppailussa vain kerran: Bojan Radulovic toi HJK:n Tampereella tasoihin lisäajalla Ilvestä vastaan pari viikkoa sitten.

Tiistaina Klubi putosi puolestaan Suomen Cupista, kun Honka vei voiton rangaistuspotkukilpailun päätteeksi.

– On hetkiä, jolloin meillä on maalipaikkoja, joista pitäisi tehdä maali. Ne muuttavat aina sillä tavalla peliä. Se on todella vaikeaa. Pelaamme pääsääntöisesti matalaa blokkia vastaan, se on vaikein asia futiksessa tehdä paljon laadukkaita maalipaikkoja sellaisia vastaan. Silloin tehokkuus korostuu, HJK-luotsi Toni Koskela kommentoi.

– Totta kai voimme puolustaa paremmin ja pitää vastustajan poissa meidän boksista paremmin. Kun he pääsevät pari kertaa boksiin, ne pitää puolustaa paremmin.

Toni KOskela seisoo kädet puuskassa.
Toni Koskela nousi HJK:n päävalmentajaksi toukokuussa 2019. Kuva: Matti Raivio/All Over Press

Viimeiset kolme mestaruutta vienyt HJK lähti kauteen suurimpana mestarisuosikkina. Viime viikkojen otteet eivät ole vakuuttaneet ainakaan Klubin kannattajia, joista osa vaati jälleen päävalmentajaa ulos ottelun jälkeen.

Koskela suhtautui ”Koskela ulos!” -huutoihin tyynesti.

– Elämä on sellaista. HJK:ssa kun ollaan, odotukset ovat korkealla. Ei se hirveästi tähän vaikuta, menemme kohti huomista ja treeniä ja teemme paljon töitä, että tulokset kääntyvät, niin kaikki ovat tyytyväisiä.

Koskelan mukaan joukkue aikoo seuraavien viikkojen aikana hioa varsinkin hyökkäyspeliään.

– Pieniä nyansseja viimeisellä kolmanneksella. Vaikka tänään pelasimme matalaa, passiivista 5–3–2-muodostelmaa vastaan, meidän ei kannata nostella korkeita palloja boksiin, kun on isot topparit vastassa, vaan olisi kannattanut syötellä muutaman kerran boksin eteen ja olla laukomassa kuudentoista rajalta.

– Ensi pelissä voi olla vähän erilainen juttu, mutta viimeisen kolmanneksen ajatuksia ja ajoituksia pitää hioa, että saamme toimintoihin laatua.

Seuraavaksi HJK kohtaa keskiviikkona sarjan kymmenentenä olevan FC Lahden.

Inter kaatoi Hongan, Ashley Coffey maalipörssin kärkeen

Honkaa povattiin ennen kauden alkua HJK:n suurimmaksi haastajaksi mestaruustaistossa, mutta espoolaisten alkukausi on ollut haastava.

Ennen kautta maalitykkinsä Agon Sadikun norjalaiseen Rosenborgiin menettänyt ryhmä on tehnyt 11 ottelussa vain kahdeksan maalia. Viidessä viime liigapelissä Honka on jäänyt neljästi ilman maaleja.

Lauantaina Honka taipui Interille 0–2. Interin osumat iskivät Matias Ojala 22. minuutilla ja Tommi Jyry 53. minuutilla. Molempia maaleja oli järjestelemässä Petteri Forsell.

Hongan paras maalipaikka koitti avausjakson lisäajalla, mutta Roope Huuhtanen selvitti ensin Clesion huippupaikan, ja paluupallosta espoolaisten Roman Eremenko kiskaisi ylärimaan.

Maalivahti Huuhtasen ylioppilasjuhlat jäivät lauantaina pitämättä, kun 20-vuotias nuori mies loisti turkulaisten maalilla.

– Vanhemmat hakivat päivällä ylioppilaslakin, ja juhlat pidetään sitten joskus myöhemmin, Huuhtanen kertoi.

Katso Interin osumat videolta.

Oulussa AC Oulu kukisti IFK Mariehamin 3–2. Englantilaisvahvistus Ashley Coffey nousi maalipörssin kärkeen, kun hän osui kahdesti lauantaina ja kasvatti maalimääränsä seitsemään.

– Olen ennen ollut pelkkä maalintekijä, mutta nykyään haluan olla kokonaisvaltaisesti parempi pelaaja. Koen, että olin kaikissa kolmessa maalissa isosti mukana, Coffey, 29, kommentoi STT:lle.

Coffeyn lisäksi oululaisista osui Otso Liimatta. IFK Mariehamn järjesti vielä huiman loppukirin, kun Mikko Sumusalo osui 81. minuutilla ja Robin Sid muutamaa minuuttia myöhemmin, mutta tasoitusosuma jäi syntymättä.

KTP:n Furtado tuulettaa 3–3-tasoistusmaalia HJK:ta vastaan.
Willis Furtado iski kotkalaisten ainokaisen. Kuva: All Over Press

KTP otti kauden kolmannen voittonsa, kun se kaatoi sarjajumbo VPS:n 1–0. Kotkalaisten ainokaisen iski Willis Furtado, jolle osuma oli kauden neljäs.

Sarjanousija on sarjataulukossa tällä hetkellä kuudentena.

– Peli olisi voinut mennä kummin päin vain, onneksi saimme aikaiseksi yhden maalin. Olemme nyt puolustaneet kaksi viime peliä todella hyvin, painotti kolme laukausta nollapelin eteen torjumaan joutunut KTP-vahti Rasmus Leislahti STT:lle.

FC Lahti nousi puolestaan toisella puolikkaalla 2–2-tasapeliin Ilvestä vastaan Matheus Alvesin rangaistuspotkulla ja Juho Pirttijoen puskumaalilla kulmapotkusta.

Lahtelaisten maalilla debytoi vasta 16-vuotias Osku Maukonen, jolle viikonloppu oli ikimuistoinen. Hän nimittäin päätti samana päivänä peruskoulunsa ja teki liigadebyyttinsä.

Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkuerinkiin kuuluvasta Maukosesta tuli samalla FC Lahden seurahistorian nuorin avauskokoonpanossa pelannut maalivahti 16 vuoden, 3 kuukauden ja 19 päivän iässä.

– Eilen tuli ilmoitus harjoituksissa, että pelaan tänään. Pää meni aika tyhjäksi, se tuli aika sokkina, mutta ihan hyvät yöunet tuli, Maukonen sanoi STT:lle.

Ilveksen osumat iskivät Tatu Miettunen ja Adam Larsson. Tamperelaiset menettivät jo kolmannessa peräkkäisessä kotiottelussa johtoasemansa.

– Jos olisi jokin yksinkertainen ratkaisu siihen, että miksi näin käy, olisi kiva kuulla se. Kyllä se ketuttaa, tamperelaisten päävalmentaja Toni Kallio sanoi.

Toni Koskelaa haastatteli Mikko Lehessaari.

Veikkausliigan lauantain tulokset

FC Inter – FC Honka 2–0 (1–0)
KuPS – FC Haka 3–0 (2–0)
KTP–VPS 1–0 (0–0)
HJK–SJK 0–0
AC Oulu – IFK Mariehamn 3–2 (2–0)
Ilves – FC Lahti 2–2 (2–0)

Suosittelemme