Britannia vaatii Kiinaa sulkemaan epäviralliset poliisiasemat Britannian maaperällä.
Asiasta kertoi Britannian turvallisuusministeri Tom Tugendhat.
Britannian ulkoministeriön kirjallisessa lausunnossa määrätään Kiinan lähetystöä lakkauttamaan epävirallisten asemien toiminta.
Kiinan lähetystön mukaan kaikki asemat on suljettu pysyvästi.
Britannian poliisi aloitti tutkimukset Safeguard Defenders -ihmisoikeusjärjestön raportoinnin perusteella. Aiheesta on kirjoittanut muun muassa The Guardian-lehti.
Safeguard Defenders -järjestön selvitysten perusteella kiinalaistoimipisteet tarjosivat hallinnollisia palveluja mutta myös valvoivat Britannian kiinalaisyhteisöjä ja toisinajattelijoita.
Turvallisuusministeri Tugendhatin mukaan joissakin tapauksissa Kiinan kansalaisia pakotettiin laittomin keinoin palaamaan kotimaahansa.
Turvallisuusministerin mukaan viranomaiset eivät ole löytäneet vielä avoinna olevista pisteistä laittomuuksia.
– Niitä on kuitenkin perustettu ilman Britannian lupaa ja ne saattavat häiritä Britanniasta turvaa ja vapautta hakeneita ihmisiä, ministeri sanoi.
Ruokatukku oli myös epävirallinen poliisiasema
The Times-lehti paljasti huhtikuussa tutkivan journalismin artikkelissaan, että kiinalainen liikemies Lin Ruiyoun omistamassa ruokatukussa Croydonissa toimi myös epävirallinen poliisiasema. Liikemiehellä on suhteita Britannian konservatiivipuolueeseen.
Kiinan lähetystö on kiistänyt syytteet.
Samanlaisia asemia on ollut toiminnassa myös useissa muissa Euroopan maissa, Kanadassa ja Yhdysvalloissa.
AFP