Porissa maaliskuussa kerrostalon häkkivaraston tuleen sytyttäneelle miehelle haetaan vähintään viiden vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta.
Porilainen mies sytytti maaliskuussa Pormestarinluodossa sijaitsevan asuintalonsa varastotiloissa tulipalon, minkä takia talo jouduttiin evakuoimaan. Mies otettiin palopaikalta kiinni ja hän myönsi poliisille tekonsa.
Palo aiheutti laajahkoja savu- ja palovaurioita kerrostalon varastotiloihin, rappukäytäviin ja joihinkin asuntoihin. Kerrostalon asukkaat joutuivat palon vuoksi turvautumaan tilapäismajoitukseen.
Miestä syytetään törkeästä tuhotyöstä ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta. Mies uhkasi kiinniotettaessa tappaa poliisit ja polttaa heidän asuntonsa.
Syytteen mukaan tuhotyö on tehty aiheuttaen suurelle ihmismäärälle vakavaa hengen tai terveyden vaaraa.