Hyppää sisältöön

Lapissa työttömyydessä suurta kunnittaista vaihtelua – vaikeinta on Kemijärvellä

Kesäkuussa työttömien keskimääräinen osuus työvoimasta oli Lapissa 10,7 prosenttia.

Terveyskeskuksen vaalea käytävä ja etualalla vihreä ovi jonka oveen on teipattu lappu jossa lukee hoitaja 9.
Lapissa on töitä tarjolla muun muassa hoitajille. Kuva: Elina Ervasti / Yle
Jarno Tiihonen

Työttömyys vaihtelee huomattavasti Lapin kuntien keskinäisessä vertailussa.

Kesäkuussa pienimmät työttömyysprosentit olivat Sodankylän 6,2 ja Keminmaan 7,5. Korkeimmat työttömien osuudet työvoimasta osuudet olivat Kemijärven 15,5 ja Kemin 14,6 prosenttia.

Työttömyysprosentti oli alle kymmenen myös Torniossa (8,7), Pellossa (9,8) ja Tervolassa (9,9).

Rovaniemen työttömyysprosentti oli 10,3.

Noin 4 700 avointa työpaikkaa

Lapissa työttömien määrä on kuitenkin hieman vähentynyt vuodentakaisesta.

Ely-keskuksen mukaan Lapissa oli kesäkuun lopussa 8 590 työtöntä työnhakijaa, kun vuosi sitten Lapissa oli 8 856 työtöntä.

Kesäkuun lopussa Lapissa oli 4 713 avointa työpaikkaa. Niistä yli 4 460 ilmoitettiin avoimeksi kesäkuussa.

Eniten kesäkuussa ilmoitettiin avoimia työpaikkoja palvelutyöntekijöille, rakennustyöntekijöille, siivoojille, hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöille, myyjille ja teollisuuden ja rakentamisen avustaville työntekijöille.

Eniten viime vuoteen verrattuna väheni rakennustyöntekijöiden avoimet työpaikat.

Lisää Lapin uutisia kootusti verkkosivultamme.

Suosittelemme