Hyppää sisältöön

Oulun Tietomaa suljetaan kolmeksi vuodeksi remontin ja laajennuksen takia

Tiedekeskus avataan uudelleen vuonna 2026 osana uutta tiede- ja museokeskusta. Uusiin ja remontoitaviin tiloihin tulee Tietomaan lisäksi Pohjois-Pohjanmaan museo.

Tiedekeskus Tietomaan sisätilat Oulussa.
Kolme vuotta kestävien rakennustöiden aikana remontoidaan Tietomaan vanhoja tiloja ja rakennetaan uudisosa. Kuva: Taneli Kärki / Yle
Risto Ukkonen

Suomen vanhin tiedekeskus, Oulun Tietomaa sulkee maanantaina ovensa yleisöltä noin kolme vuotta kestävän remontin ja laajennustöiden takia.

Osana museo- ja tiedekeskus Luuppia toimiva Tietomaa avataan seuraavan kerran vuonna 2026, jolloin Oulu on Euroopan kulttuuripääkaupunki.

Nykyisen tiedekeskuksen tiloihin ja yhteyteen rakennetaan uusi tiede- ja museokeskus, johon Tietomaan lisäksi sijoittuu myös Pohjois-Pohjanmaan museo.

Tietomaa avattiin kesäkuussa 1988.

Seuraa mitä lähelläsi tapahtuu. Lue ja katso lisää uutisia Pohjois-Pohjanmaalta.

Suosittelemme