Hyppää sisältöön

Sylvia-myrsky aiheutti 380 vahingontorjuntatehtävää Uudellamaalla

Suurin osa tehtävistä oli Länsi-Uudellamaalla. Tyypillisesti tehtävän aiheutti kaatunut puu.

Sylvia-myrskyn tuhoja.
Suurin osa vanhingontorjuntatehtävistä liittyi kaatuneisiin puihin. Kuva: Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos.
Clarissa Jäärni
Avaa Yle-sovelluksessa

Sylviaksi nimetty tiistainen myrsky aiheutti arviolta kaikkiaan noin 380 vahingontorjuntatehtävää Uudellamaalla.

Myrsky kulki maakunnan länsireunaa pitkin. Se myös näkyi alueiden vahingontorjuntatehtävissä.

Myrsky aiheutti Länsi-Uudenmaan alueella noin 220 vahingontorjuntatehtävää. Keski-Uudenmaan pelastuslaitos arvioi tehtävien määräksi noin sana.

Idässä selvittiin vähemmällä. Itä-Uudenmaan pelastuslaitos kertoo vahingontorjuntatehtävien määräksi 30. Samoin Helsingin pelastuslaitokselta kerrotaan, että partiot osallistuivat noin 30 vahingontorjuntatehtävään.

Tyypillisesti vahingot ovat olleet puiden kaatumisia teiden ja sähkölinjojen päälle. Myös kattoja on irronnut ja rakennustelineitä romahtanut. Yhtään henkilövahinkoa ei raportoitu.

Suosittelemme